Aż o 60 proc. od początku lipca potaniały akcje Actionu. Tylko w poniedziałek kapitalizacja stopniała o 10 proc. w reakcji na informację o problemach z finansowaniem spółki przez Pekao. Bank uzasadnia swoją decyzję pogorszeniem się sytuacji finansowej firmy. Jej zarząd z tym uzasadnieniem się nie zgadza i podkreśla, że przesłane pisma nie stanowią wypowiedzenia umów.

Action jest w trakcie postępowania sanacyjnego i ocenia, że Pekao narusza przepisy, ograniczając w tej sytuacji spółce finansowanie. W związku z tym postanowienia Pekao są bezskuteczne – twierdzi zarząd. Jednocześnie informuje, że podejmie stosowne kroki prawne, mające na celu zobowiązanie banku do wywiązania się z zawartych umów kredytowych. W poniedziałek po południu na rynek trafiła też kolejna negatywna informacja: Societe Generale odmówił wystawienia gwarancji bankowej dla jednego z kontrahentów Actionu.

Postępowanie sanacyjne miało stworzyć parasol ochronny i pozwolić na niezakłócone funkcjonowanie spółki w trakcie restrukturyzacji. O jej problemach stało się głośno na początku lipca, kiedy okazało się, że prawdopodobnie będzie musiała zawiązać wysokie rezerwy w związku z niekorzystnymi decyzjami fiskusa. – Nieprawidłowości w naliczeniu podatku VAT w Actionie zakwestionowane przez urzędy skarbowe w Olszynie i w Warszawie dotyczą transakcji od lipca 2011 do stycznia 2012 r. oraz za styczeń–luty 2013 r. – mówi Adrian Skłodowski, analityk DM PKO BP. Podkreśla, że nieprawidłowości dotyczą podmiotów niebędących bezpośrednimi kontrahentami spółki, co zwiększa ryzyko solidarnej odpowiedzialności za partnerów biznesowych w całej branży dystrybucji IT. Dlatego zmienił nastawienie do niej na negatywne. W konsekwencji w dół poszła wycena dla dotychczasowego faworyta analityków, czyli grupy AB. Wartość jednej jej akcji oszacowano na 30 zł.

W poniedziałek kurs AB się nie zmieniał i wynosił ponad 27 zł. Natomiast o 3 proc. do 2,37 zł podrożały walory ABC Daty, która poinformowała, że jej sprzedaż w lipcu wyniosła 315 mln zł. Spółka chce być bardziej transparentna i od niedawna podaje informacje o sprzedaży częściej niż raz na kwartał. Obroty raportowane ostatnio przez reprezentantów branży są niższe rok do roku, co ma związek z wejściem w życie od lipca 2015 r. tzw. odwróconego podatku VAT.