Kurs Biomedu, po imponujących zeszłorocznych zwyżkach, osuwa się coraz niżej. Akcje są najtańsze od lipca 2020 r. Spadki notowań przybrały na sile w ostatnich kilkunastu dniach, wraz z napływającymi sygnałami dotyczącymi planów zakupu przez Polskę Molnupiraviru, leku na Covid-19, i wypowiedziami przedstawicieli rządu, z których wynikało, że lek bazujący na osoczu nie jest aż tak skuteczny, jak początkowo sądzono.

Zapytaliśmy resort zdrowia, czy rzeczywiście są plany zakupu leku na Covid-19. – Polska planuje zapewnić pacjentom dostęp do leczenia Molnupiravirem. Zakup leku planowany jest za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – potwierdza Jarosław Rybarczyk, główny specjalista z biura komunikacji resortu zdrowia.

W sierpniu 2020 r. Biomed rozpoczął produkcję pierwszej serii leku z osocza ozdrowieńców. Na realizację projektu Agencja Badań Medycznych przyznała grant w wysokości 5 mln zł. Po wytworzeniu serii leku został on przekazany do pozostałych konsorcjantów: Instytutu Hematologii i Transfuzjologii i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Nadal trwają badania kliniczne.