WIG20 rozpoczął tydzień od wzrostu, próbując wrócić ponad poziom 2,4 tys. pkt. Obecnie 12 firm z indeksu blue chips jest wycenianych poniżej średnich cen docelowych z ostatnich rekomendacji, a akcje pozostałych ośmiu są przewartościowane – wynika z naszej analizy. „Teoretyczna" wartość wskaźnika wynosi 2480 pkt, co wskazuje na ponad 4-proc. przestrzeń do wzrostu.

Zdaniem analityków otoczenie pozostaje cały czas korzystne dla akcji: niskie stopy procentowe, wysoka inflacja, prawie nieoprocentowane lokaty, dobra sytuacja na rynku pracy i rosnące dochody konsumentów. WIG ostatnio notował rekordy m.in. za sprawą dobrego zachowania spółek z WIG20. Zdaniem ekspertów mogą one podtrzymać dobrą passę.

– Oczekiwania na podwyżki stóp sprzyjają bankom. A silna konsumpcja wspiera notowania spółek handlowych. W otoczeniu luźnej polityki monetarnej na świecie nieźle radzą sobie także surowce, na czym skorzystać może także część spółek z WIG20 – uważa Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.

Z kolei Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego BNP Paribas BP BM, ocenia, że w krótkim terminie duże, jak i średnie oraz mniejsze spółki powinny zachowywać się podobnie. Główne indeksy wybiły się na przełomie sierpnia i września na nowe tegoroczne maksima i we wszystkich grupach spółek obserwujemy silny trend wzrostowy.

– W dłuższym terminie atrakcyjniejszym wyborem wydają się być natomiast średnie i mniejsze spółki m.in. z uwagi na ich relatywnie bardziej atrakcyjne wyceny – ocenia Krajczewski.