Kiepska końcówka udanego miesiąca

W luty indeks blue chips zyskał 6,5 proc. Na ostatniej sesji miesiąca więcej do powiedzenia miały jednak niedźwiedzie, które zepchnęły WIG20 poniżej poziomu 2200 pkt, co może stanowić zapowiedz długo wyczekiwanej korekty.

Publikacja: 28.02.2017 16:34

Kiepska końcówka udanego miesiąca

Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Kolor zielony na warszawskim parkiecie dominował jedynie na początku sesji. Jeszcze przed południem WIG20 tracił nawet 1 proc. i był na poziomie 2187 pkt. Ostatecznie spadł o 0,9 proc. i zatrzymał się poniżej ważnego poziomu 2200 pkt, co może stanowić zapowiedź długo wyczekiwanej korekty.

Mimo kiepskiej ostatniej sesji miesiąca cały luty był jednak bardzo udany. W tym czasie najlepiej prezentowały się największe spółki, bowiem WIG20 zyskał 6,5 proc. mWIG40 wzrósł o 4,2 proc., zaś sWIG80 o 3,8 proc.

Największe giełdy na Starym Kontynencie pod koniec dnia świeciły na zielono. Sesja na Wall Street rozpoczęła się od niewielkiej przeceny.

Inwestorów na świecie rozgrzewa przemówienie Donalda Trumpa w Kongresie USA, które odbędzie się w nocy z wtorku na środę. Rynki spodziewają się, że założenia dotyczące budżetu będą uwzględniać znaczący wzrost wydatków na obronność (o ponad 50 mld USD) co odbije się zapewne na oszczędnościach w innych obszarach gospodarki. Inwestorzy oczekują również przedstawienia nowych rozwiązań wolnorynkowych, które wpłynęłyby na wzmocnienie dolara.

Z grona największych emitentów notowanych w Warszawie najlepiej cały dzień prezentowały się Energa, PGE oraz Asseco Poland. Z kolei najmocniej na czerwono świeciły walory Grupy Lotos, CCC i LPP. Co ciekawe obuwnicza spółka pokazała dobre wyniki za IV kwartał. Zysk netto grupy CCC, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w tym okresie 186,6 mln zł, czyli o 77 proc. więcej niż rok temu i o 2,9 proc. więcej niż prognozowali analitycy.

Mimo kiepskich nastrój na szerokim rynku notowania aż 14 spółek znalazły się na co najmniej rocznym szczycie. W tym zacnym gronie znalazły się m.in.: Atal, Comp, Polimeks-Mostostal, Vantage Development i Grupy Żywiec. Analogicznie w co najmniej rocznym dołu zalazły się jedynie trzy spółki: BMP AG, Eurocash oraz Orange Polska.

Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Krajowy rynek w oczekiwaniu na decyzję RPP
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Debiuty lekko odbiły. Ale na optymizm za wcześnie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem