Jak podaje, według dotychczasowych ustaleń, podmioty objęte postępowaniem ubiegały się lub uzyskały wsparcie finansowe w łącznej kwocie około 60 mln zł.

Informację o postępowaniu prokuratury podało TVP.info. PAP zweryfikował ją u rzeczniczki Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanny Smorczewskiej. Jak się okazuje, chodzi o śledztwo, które wszczęto w lipcu 2013 r. i zostało powierzone do prowadzenia delegaturze CBA w Katowicach.

Postępowanie związane jest z podejrzeniem wyłudzenia dotacji unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dotyczącego budowy sieci internetowej - "Zapewnienie dostępu do internetu na etapie ostatniej mili".

Prokuratura nie udziela dodatkowych informacji na temat mechanizmu przestępstwa. Informacji odmówiło też CBA, odsyłając do prokuratury.

Według tvp.info, śledztwo dotyczy 12 projektów budowy sieci szerokopasmowej o wartości 90 mln zł, na czym miały zarabiać niektóre firmy, które wystawiały zawyżone faktury, tymczasem budowa internetu szerokopasmowego była często fikcją. Przedsiębiorcy mieli tworzyć fikcyjne dokumenty po to, by bezpiecznie rozliczyć dotację.