Jakie? Jest ich cała lista. Mamy za mało miejsca, aby się rozpisywać o zielonym ładzie, pakiecie „Fit for 55”, cłach węglowych, efektywności energetycznej, energii odnawialnej czy zrównoważonych łańcuchach dostaw, mimo że wszystkie one wpływają istotnie na sposób prowadzenia biznesu. Skupmy się na trzech regulacjach, które dotyczą raportowania.
Taksonomia, CSRD i analiza scenariuszowa
W 2022 roku duże notowane przedsiębiorstwa po raz pierwszy w historii dokonały ujawnień związanych z taksonomią środowiskową UE. Już dzisiaj wiemy, że raportowanie za rok bieżący będzie jeszcze bardziej restrykcyjne z uwagi na pogłębienie wymogów dotyczących oceny zgodności oraz szczegółowości ujawnień. Wbrew pozorom, wcale nie jest tak łatwo wyszczególnić „taksonomiczne” przychody, nakłady inwestycyjne oraz wydatki operacyjne według definicji przyjętych w ramach taksonomii. Nie tylko dlatego, że podmioty gospodarcze nigdy wcześniej tego nie robiły, nie mają specjalnie wydzielonych kont księgowych, MPK-ów czy nawet znaczników w systemach ERP umożliwiających przypisanie danych finansowych do rodzajów działalności taksonomicznych – ale także dlatego, że już na poziomie definicji istnieje wiele wątpliwości i zapytań. Czy dana działalność spełnia techniczne kryteria kwalifikacji w zakresie istotnego wkładu dla danego celu środowiskowego? A jeśli tak, czy spełnia ona kryteria dotyczące nieczynienia poważnych szkód dla innych celów środowiskowych? Instytucje finansowe, inwestorzy oraz inni interesariusze chcą wiedzieć, w jakim stopniu działalność przedsiębiorstwa przyczynia się do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chcą to wiedzieć, aby podejmować racjonalne decyzje inwestycyjne. Chcą inwestować w przedsiębiorstwa, które szanują zrównoważony rozwój i zapewniają, że wyniki uzyskiwane historycznie są możliwe do uzyskania w przyszłości. Konkurenci wdrażają nowe produkty i usługi, zmieniają modele biznesowe, dekarbonizują się – a to oznacza, że firma jutra będzie znacząco odmienna od firm, z którymi mamy do czynienia dzisiaj.
Ale rok 2022 to nie tylko taksonomia. W listopadzie Parlament Europejski przyjął nowe zasady raportowania zrównoważonego rozwoju (CSRD), które zobowiązują duże notowane przedsiębiorstwa do przygotowania zupełnie nowych sprawozdań już za rok 2024. W kolejnym roku obowiązkiem będą objęte nie tylko przedsiębiorstwa notowane, ale również te, które nigdy wcześniej nie przygotowywały raportów ESG. Raportowanie to jest szczegółowo uregulowane i będzie objęte obowiązkiem niezależnej weryfikacji.
Jednakże, aby coś zaraportować, niezbędne wydaje się rozpoczęcie od planu działania. W roku 2022 istotna liczba przedsiębiorstw przygotowała profesjonalne strategie zrównoważonego rozwoju, które mogą być dobrą podstawą do późniejszego raportowania – szczególnie jeśli są opracowywane w odniesieniu do standardów międzynarodowych, takich jak GRI czy rekomendacje TCFD. Zrównoważony rozwój ma szeroką definicję, jednakże na ten moment priorytetowo traktowane są kwestie klimatyczne – w tym ograniczanie emisji gazów cieplarnianych oraz zarządzanie ryzykiem klimatycznym. Niestety, jeszcze wciąż bardzo mała liczba przedsiębiorstw przygotowała wielowymiarowe analizy scenariuszowe pod kątem ryzyka klimatycznego, które już dzisiaj stają się dokumentem wymaganym przez regulacje. Czy jako przedsiębiorcy lub inwestorzy potrzebujemy czegoś więcej, aby na poważnie zainteresować się zrównoważonym rozwojem w 2023 roku?
- Jarosław Wajer, partner EY, lider usług doradczych dla zrównoważonego rozwoju w regionie CESA
Materiał partnera: EY