Po kilku miesiącach spekulacji już wiadomo, że Forum Ekonomiczne, które w 2020 r. po raz pierwszy po prawie 30 latach odbyło się poza Krynicą Zdrój w Karpaczu - na co najmniej kilka najbliższych lat przeniesie się do dolnośląskiego kurortu.

To, że Krynica Zdrój straci swój status „polskiego Davos”, było prawie pewne już w grudniu ubiegłego roku, po tym jak komisja przetargowa Rady Programowej Forum Ekonomicznego zakończyła analizy czterech grup partnerów zabiegających o lokalizację konferencji. Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej forum, wyjaśniał wtedy w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że przedstawiciele województwa dolnośląskiego (ich oferta najbardziej spodobała się komisji przetargowej) do 25 stycznia 2021 r. mają wyłączność na negocjacje. W razie, gdyby nie zakończyły się umową, druga w kolejce była Wielkopolska z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.

Chociaż władze Małopolski i Krynicy Zdroju nie rezygnowały z walki o Forum Ekonomiczne, to w oświadczeniu rozesłanym do mediów pod koniec stycznia Instytut Studiów Wschodnich (organizator konferencji) poinformował o odrzuceniu drugiej, poprawionej oferty współpracy, którą przygotowały wspólnie władze Krynicy, spółka Uzdrowisko Krynica-Żegiestów i samorząd województwa.