Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Wnioskodawcą jest sejmowa Komisja ds. Petycji.

Najważniejszą zmianą ma być zwrot kosztów dojazdów członków rad seniorów w podróżach związanych z wykonywaniem ich obowiązków. Z uzasadnienia wynika, że intencją jest stworzenie radom gmin możliwości zwrotu kosztów podróży członkom takich rad, jeżeli odbywała się pomiędzy różnymi miejscowościami i jest związana z wykonywaniem obowiązków członka rady.

Czytaj także: Koronawirus: pomysły na łatanie budżetów gmin

– Już w 2019 r. wystosowaliśmy petycję do Sejmu RP w sprawie uregulowania zwrotu kosztów podróży dla członków rad seniorów – tłumaczy Janusz Grzyb, przewodniczący Rady Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo. I dodaje, że członkowie rady nie pobierają wynagrodzenia ani diet, a nie wszystkich stać na dofinansowanie z własnych środków pracy społecznej na rzecz aktywizacji seniorów z terenu gminy.

W niektórych gminach już funkcjonuje zwrot kosztów.

– Członkowie naszej rady mają zapewniony zwrot kosztów dojazdu na spotkania związane z ich działalnością – mówi Stefania Forreiter, przewodnicząca Rady Seniorów w Rybniku.

– Jeżeli nie chcemy, by działalność rad seniorów była symboliczna, warto się nad tym zastanowić – zauważa Iwona Kowalska, radca prawny z Kancelarii KKM

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie