Wielu decydentów, od Janet Yellen, sekretarz skarbu USA, po Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, wyrażało zaniepokojenie wykorzystywaniem bitcoinów do prania brudnych pieniędzy, finansowania terroryzmu czy innych nielegalnych działań.

Jesse Powell, prezes giełdy Kraken, powiedział w wywiadzie dla CNBC, że rządy mogą rozprawić się z kryptowalutami. Kraken jest czwartą co do wielkości giełdą cyfrowych walut na świecie pod względem wolumenu obrotu. Według Powella próba ograniczenia rynku kryptowalut miałaby destrukcyjny skutek.

– Coś takiego mogłoby naprawdę zaszkodzić kryptowalutom i w pewnym sensie zabić oryginalny pomysł ich użycia, który miał oznaczać udostępnienie usług finansowych wszystkim – powiedział Powell.

Mimo obaw o ingerencję w rynek kryptowalut inwestorzy windują ceny tokenów na nowe szczyty. We wtorek po południu kurs bitcoina znalazł się już powyżej 63 tys. dol. Według analityków powodem jest wejście na rynek publiczny Coinbase, największej giełdy kryptowalut w USA. Spółka zadebiutuje w środę na Nasdaqu, a jej wartość może sięgnąć ok. 100 mld dol.