Dlatego opracowała nowy pięcioletni program, którego wdrożenie ma spowodować poszerzenie zakresu oraz podniesienie jakości usług oferowanych przez jednostki administracji centralnej i samorządowej za pośrednictwem sieci. Komisja nie ukrywa, że przyczyną opracowania programu były m.in. kwestie ekonomiczne. Obsługa petentów przez Internet jest znacznie tańsza niż zatrudnianie rzesz urzędników w okienkach.
Jeśli plan Komisji uda się zrealizować w terminie, to już w 2015 r. połowę spraw urzędowych będzie można załatwić przez Internet. Dla przedsiębiorstw wskaźnik ma sięgnąć aż 80 proc.
[wyimek]80 proc. – taki odsetek spraw załatwi w sieci firma za pięć lat[/wyimek]
Na liście priorytetowych spraw znalazły się m.in.: rejestracja firmy z dowolnego miejsca w UE, łatwiejsze podejmowanie nauki i pracy, zamieszkanie i przechodzenie na emeryturę w dowolnym miejscu w Unii Europejskiej. Wpisano tam także składanie ofert w przetargach organizowanych przez administrację publiczną.
Aby zmiany mogły wejść w życie, UE musi najpierw wdrożyć mechanizm jednorazowej bezpiecznej rejestracji danych w organach administracji publicznej. Chodzi o uniknięcie wielokrotnego podawania tych samych informacji różnym jednostkom administracji publicznej. Trzeba też upowszechnić e-dowody. W Polsce prowadzone są prace nad tym projektem, zwanym pl.ID.