- Tak duże zainteresowanie przedsiębiorców dotacją z PROW w konkursie ogłoszonym w 2010 r. zaskoczyło wszystkich – zauważają eksperci Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.
Nie da się ukryć, że to właśnie nasz kraj prowadzi w Unii Europejskiej w tym zakresie. Do tej pory ARiMR przekazała rolnikom ponad 24,5 miliarda złotych wsparcia. Po dodaniu do tej sumy zobowiązań, które wynikają z umów zawartych przez Agencję - ARiMR rozdysponowała do tej pory ponad 85 proc. całego budżetu, który wynosi 70 miliardów złotych. Do dnia zakończenia programu do rozdysponowania zostało jeszcze ok. 10 miliardów złotych.
- Jesteśmy pionierem w Unii Europejskiej. Zaraz za Polską w rankingu zainteresowania dofinansowaniem działalności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 znajdują się Niemcy oraz Francja – informuje Jan Kordasiewicz, Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz i dodaje, że „zainteresowanie dotacjami z PROW 2007-2013 w Polsce od początku było bardzo duże. Ostatni czas pokazał, że przedsiębiorcy jeszcze bardziej interesują się otrzymaniem dofinansowania ze względu na ciągle zmniejszającą się pulę pieniędzy przeznaczoną na ten cel".
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła właśnie konkurs „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" w osi priorytetowej 3 - dywersyfikacja ekonomiczna obszarów wiejskich i podniesienie jakości życia na obszarach wiejskich. W konkursie mogą wziąć udział najmniejsze przedsiębiorstwa oraz osoby pragnące rozpocząć działalność gospodarczą na terenach wiejskich. Ważne, aby działalność ta była ukierunkowana na rozwój aktywności w innych obszarach niż rolnictwo. Aby otrzymać dofinansowanie trzeba ponadto spełnić szereg kryteriów.
Jak informuje Jan Kordasiewicz „Istotnym kryterium jest siedziba lub miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Jeżeli podmiot podejmuje lub świadczy usługi dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, może otrzymać pomoc na 'Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw', gdy zamieszkuje lub ma siedzibę czy oddział w gminie miejsko-wiejskiej z wyłączeniem miast liczących powyżej 20 tys. mieszkańców lub gminie miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców. Jeżeli natomiast podmiot prowadzi lub planuje rozpoczęcie działalności innej niż usługi dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, powinien zamieszkiwać w przypadku osób fizycznych lub mieć siedzibę czy oddział w przypadku osób prawnych w miejscowości należące do gmin miejsko-wiejskich z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców albo gminie miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców. Oczywiście ze względu na definicję, ograniczenia te nie dotyczą gmin wiejskich."