Obecnie obowiązek ogłoszenia wezwania na pozostałe akcje następuje po przekroczeniu 66 proc. głosów, a projekt nowelizacji zakłada, że nastąpi to już po przekroczeniu progu 1/3 głosów.
Inicjatorem zmiany jest Komisja Nadzoru Finansowego. – Prawie pięć lat funkcjonowania przepisów o wezwaniach pokazało ich słabe strony, dlatego urząd KNF w 2009 r. przekazał do Ministerstwa Finansów propozycje ulepszenia przepisów, tak żeby skuteczniej chroniły one drobnych inwestorów – tłumaczy Łukasz Dajnowicz z KNF. Ministerstwo Finansów rozpoczęło w tym tygodniu prace nad projektem i jest szansa, że wkrótce trafi on do uzgodnień międzyresortowych.
Inwestorzy nie są zachwyceni. – To jest niefortunna zmiana . Kontrolę nad spółką może dawać próg 45 proc. czy 48 proc. Dlatego zrozumiałbym zastosowanie ewentualnie pułapu z tego przedziału – mówi znany inwestor giełdowy Zbigniew Jakubas.
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów przyznają, że nie wykluczają dyskusji na temat tego pułapu z przedstawicielami rynku.
Zmiany prawa mogą mieć wpływ na zmiany właścicielskie na rynku bankowym. – Gdyby nowelizacja została uchwalona i stosunkowo szybko weszła w życie, nowe przepisy mogłyby mieć znaczenie dla transakcji sprzedaży BZ WBK. Kluczowy z tego punktu widzenia będzie moment sfinalizowania umowy między AIB, obecnym właścicielem BZ WBK, i nowym inwestorem – uważa mecenas Leszek Koziorowski, wspólnik kancelarii Gessel.