Eksperci: Rosja musi się prywatyzować

Rosja musi znacznie zmniejszyć udział państwa w gospodarce. Inaczej nie ma mowy o rozwoju, uważają eksperci przygotowujący Strategię 2020

Aktualizacja: 25.07.2011 17:38 Publikacja: 25.07.2011 17:27

Eksperci: Rosja musi się prywatyzować

Foto: Bloomberg

Międzynarodowa grupa ekspertów wspólnie z ekonomistami rosyjskimi opublikowała wstępny raport o zarządzaniu majątkiem państwa i prywatyzacji w Rosji na najbliższe lata. To część przygotowywanej na zlecenie Kremla Strategii rozwoju do 2020 r.

Wśród zaproszonych do prac nad strategią prawie tysiąca osób, są profesor Philip Altbaha z Boston College, socjolog Manuel Castells, konsultant Banku Światowego Peter Sterns i Peter Barber doradca byłego premiera Tony'ego Blair'a.

Eksperci zwracają uwagę, że Rosja to kraj o jednym z najwyższych w Europie wskaźniku udziału własności państwowej w gospodarce. Według danych przytoczonych przez premiera Putina, majątek państwowy stanowi 45 - 50 proc. całości. Więcej jest tylko na Białorusi.

"Proponujemy wprowadzenie embarga na powstawanie nowych firm państwowych, a istniejącym oraz ich strukturom zależnym zakazanie do 2014 r zakupu nowych aktywów. (...) Wejście państwa do akcjonariatu prywatnych firm będzie możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak kryzys czy zapobieganie socjalnym skutkom bankructwa" - piszą w raporcie eksperci.

Jak przypominają "Wiedomosti" w ostatnich latach nie tylko skarb państwa, ale i koncerny państwowe dokupują aktywów. Sbierbank kupił największy prywatny fundusz inwestycyjny Troika Dialog; bank VTB - 46 proc.prywatnego Banku Moskwy; Transnieft część portu morskiego w Noworosyjsku, a Rosnieft zwiększyła udziały w energetycznej spółce Inter RAO JES. Wciąż powstają też nowe firmy państwowe jak najnowsza - Rosgeołogia, w której znalazło się 37 firm geologicznych.

Tymczasem zdaniem ekspertów do 2020 r powinna zostać sprzedana większość państwowych małych i średnich firm. W rękach państwa powinno pozostać 20 - 25 kluczowych koncernów.

Zgodnie z planami rządu, do 2017 r.  sprzedanych zostanie 100 proc. udziałów w 14 firmach, w tym Aerofłot oraz udziały mniejszościowe  w VTB, Sbierbanku i Rosnieft. Dochody z prywatyzacji mają sięgnąć 1 bln rubli, czyli 40 mld dol.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje