- Spodziewam się znacznej kontynuacji FOMC w podejściu do polityki pieniężnej - powiedziała Yellen, odnosząc się do Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który ustala politykę monetarną Fed. Jak dodała, służyła w tym komitecie jako wiceprzewodnicząca Fed, "kiedy sformułowaliśmy obecną strategię polityczną i zdecydowanie wspieram tę strategię".

Te słowa zostały odebrane jako potwierdzenie strategii amerykańskiego banku centralnego, zakładającej, że Fed będzie stopniowo, małymi krokami wycofywał się z bezprecedensowego programu pobudzania wzrostu (tzw. luzowania ilościowego), aż sytuacja gospodarcza ulegnie poprawie.

Podczas posiedzenia w grudnia 2013 r. Fed zmniejszył skalę skupu aktywów z 85 do 75 mld dolarów, a w styczniu z 75 do 65 mld dolarów.

Zdaniem wielu analityków program skupu obligacji przez Fed będzie stopniowo ograniczany - z miesiąca na miesiąc o 10 mld dol.

Cytując niemal komunikat FOMC z 29 stycznia, Yellen powiedziała w Kongresie, że Fed "prawdopodobnie zmniejszy tempo skupu aktywów", podejmując dalsze kroki na najbliższych spotkaniach. Zastrzegła, że decyzja zostanie podjęta na podstawie oceny gospodarki, jak też kosztów i korzyści programu. Kolejne posiedzenie Fed zaplanowano na 18-19 marca.

Wstępne przemówienie Yellen Fed opublikował już wcześniej na swej stornie internetowej. Zgodnie z nim nowa szefowa powtórzyła optymistyczną wizję wzmacniania wzrostu gospodarczego w tym roku. Zastrzegła jednak, że mimo postępu w ostatnim czasie "uzdrowienie na rynku pracy jest dalekie od zakończenia".

Stopa bezrobocia w USA wyniosła w styczniu 6,6 proc., jednak w znacznym stopniu dlatego, że ludzie przestali szukać pracy i nie zalicza się ich już jako bezrobotnych. Yellen oceniła, że stopa bezrobocia nie jest jedynym właściwym kryterium przy ocenie kondycji rynku pracy w USA.

"Od początku kryzysu finansowego i recesji, poczyniono znaczne postępy, by uzdrowić gospodarkę -  powiedział Yellen przed Komisją Finansów amerykańskiego Kongresu, przyznając jednak, że "jeszcze jest wiele do zrobienia.