W międzynarodowej konferencji udział biorą przedstawiciele instytucji państwowych, finansowych oraz naukowcy. Uczestnicy rozmawiali m.in. o współczesnych wyzwaniach polityki pieniężnej.
– W trwającym kryzysie mogą już tkwić przyczyny kolejnych problemów – uważa prof. dr hab. Kazimierz Ryć z Uniwersytetu Warszawskiego, który przekonywał, że sama polityka pieniężna jest niewystarczająca do pobudzenia gospodarki.
– Konieczne jest zastosowanie miksu polityki fiskalnej i pieniężnej. Tylko we wzajemnym połączeniu mogą one dawać nadzieję na zerwanie z następstwami kryzysu finansowego – przekonywał prof. Ryć.
Naukowcy skupili się na najnowszych trendach w pozyskiwaniu kapitału. Eksperci zgodzili się co do ważnej roli instytucji wspierających rozwój gospodarki i infrastruktury.
– Nasza strategia dla Polski na najbliższe lata zakłada wzrost uniezależnienia kraju od węgla, wzrost roli sektora prywatnego w gospodarce i rozwój sektora finansowego – wyliczał prof. dr hab. Zbigniew Hockuba, dyrektor wykonawczy EBOR.