Kursy na otwarciu nie wróżyły nic dobrego - 72,7 rubli za dolara i 92,19 rubli za euro. Potem jednak rubel zaczął zyskiwać. euro potaniało do 83,5 rubli (-1,65 rubla do zamknięcia wczoraj), dolar 66,5 rubla (-1 rubel). Indeks giełdowy RTS (handel w walucie) zyskał 5 proc..

Analitycy nie są optymistami. W banku Promswiaz zwracają uwagę, że rynek zareaguje na pewno na podpisanie przez Baraka Obamę nowego antyrosyjskiego projektu oraz możliwość usunięcia Rosji z indeksów globalnych MSCI EM. według Bloomberga sankcje mają objąć wyłącznego eksportera rosyjskiej broni - Rosoboroneksport, co byłoby uderzeniem w jedyną wciąż rozwijającą się branżę, a także Gazprom, jeżeli ograniczy przesył gazu na Ukrainę i do krajów Unii oraz Mołdawii i Gruzji.

„Po wtorkowych wydarzeniach, prawdopodobne jest obniżenie ratingów Rosji przez wiodące agencje, co osłabi i tak taniejące papiery dłużne. Wzrost indeksów będzie tylko wtedy, gdy władze przedstawią rozwiązania, które pomogą wzrostowi siły rubla - uważa Jewgienia Kałachina analityk Pallad Asset Management, podała agencja Prime. Na działania władz czekają też banki, z których Rosjanie masowo wybierają rublowe oszczędności.