Wenecja 2023: Gwiazdy kina nie pojawią się na festiwalu. Dlaczego?

Czy aktorzy pojawią się na festiwalu w Wenecji, a potem w Toronto, San Sebastian, Telluride?

Publikacja: 26.08.2023 10:17

Emma Stone nie pojawi się na Festiwalu w Wenecji

Emma Stone nie pojawi się na Festiwalu w Wenecji

Foto: PAP/EPA

Festiwale to święto sztuki, ale też biznesu filmowego. Wiadomo, jak ważna jest dziś reklama. A pokaz filmu na wielkiej imprezie, w której uczestniczy kilka tysięcy krytyków i dziennikarzy z całego świata, to szansa na wielką promocję bez wykupywania reklamowych przestrzeni.

Sezon festiwali rusza w czasie strajku aktorów i scenarzystów

Teraz, gdy zaczyna się czas jesiennych festiwali, trwają spekulacje jak będą one w tym roku wyglądały. Czy pojawią się na nich aktorzy promujący filmy? SAG-AFTRA nie pozwala swoim członkom na takie wystąpienia. Ale trwające od kilku miesięcy strajki scenarzystów i aktorów są sporem przede wszystkim z wielkimi hollywoodzkimi studiami. Dlatego Gildia Aktorów, chcąc pomóc producentom niezależnym, udziela swoim członkom specjalnej zgody na promowanie ich filmów. Jak jednak będzie to wyglądało w praktyce? Czy pojawią się oni tylko na premierze i konferencjach prasowych, czy będą również udzielali dziennikarzom wywiadów? Pierwszy testem tej sytuacji będzie zaczynający się za kilka dni festiwal w Wenecji.

Czytaj więcej

Strajk w Hollywood. Średnie wynagrodzenie aktora o 5 dolarów niższe od innych branż

Festiwal w Wenecji bez Brada Pitta, Emmy Stone i Bradleya Coopera

I na razie wszystko wygląda dość skromnie. Na Lido z pewnością nie zjawią się aktorzy z filmów studyjnych. Z pewnością zabraknie np. Brada Pitta, Michaela Fassbendera I Tildy Swinton z „The Killer” Davida Finchera czy Emmy Stone i Willema Dafoe z „Biednych istot” Yorgosa Lanthimosa. W ekipie „Maestro” zabraknie nawet reżysera, jako że Bradley Cooper stanął w tym obrazie po obu stronach kamery.

Nie wiadomo czy przyjadą do Wenecji Glen Powell z „Hit Man” i Mickey Rourke, który gra w „Pałacu” Romana Polańskiego

Są też artyści, którzy mimo oficjalnej zgody SAG-AFTRA nie chcą – w imię solidarności – pojawić się na Lido. Taką decyzję podobno podjęli już m.in. Lily James, Willem Dafoe, Joe Keery i Rachel Sennott z „Finaly Down” oraz gwiazda „In the Land of Saints and Sinners” - Liam Neeson.

Nadal nie wiadomo czy przyjadą do Wenecji Glen Powell z „Hit Man” i Mickey Rourke, który gra w „Pałacu” Romana Polańskiego.

W Wenecji pojawią się reżyserzy

Będą natomiast na pewno reżyserzy, m.in. David Fincher, Sofia Coppola, Michael Mann, Richard Linklater, Woody Allen, Yorgos Lanthimos. Organizatorzy zapowiadają też sporą grupę artystów z Europy czy Azji, z nagrodzonym za całokształt twórczości Tony’m, Leungiem na czele. 

Festiwal w Wenecji zacznie się 30 sierpnia i potrwa do 9 września.

Film
„Znachor” drugi w Netflixie po niemieckim „Ukochanym dziecku”
Film
Dokument o ludziach, którzy odbudowali spaloną synagogę i przeszli na judaizm
Film
Cannes 2024. Jury uciekło od rzeczywistości
Film
Na potrzeby filmu przeprowadził słynny eksperyment. Nie żyje Morgan Spurlock
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Film
Rekomendacje filmowe: Wspaniały Hirokazu Kore-eda i przebojowy George Miller – czyli co kto lubi
Film
Cannes 2024. Dariusz Jabłoński na czele Europejskiego Klubu Producentów