Cannes 2023. Filmy Polaków na międzynarodowym rynku

W codziennych relacjach z canneńskich targów nie brakuje informacji o filmach polskich twórców realizowanych przez zagranicznych producentów

Publikacja: 23.05.2023 17:41

„Anniversary” Jana Komasy (na zdjęciu) to dramatyczna historia rodziny, która zaczyna rozpadać się p

„Anniversary” Jana Komasy (na zdjęciu) to dramatyczna historia rodziny, która zaczyna rozpadać się pod wpływem nowego ruchu „Zmiana”. 

Foto: EPA/ETIENNE LAURENT

Paweł Pawlikowski od kilku miesięcy na Zachodzie realizuje swój kolejny film. Scenariusz „Wyspy” oparty jest na autentycznych wydarzeniach. Akcja toczy się w latach 30. XX wieku na wyspie, dokąd para Amerykanów ucieka od cywilizacji. Gdy ich historia staje się przypadkiem sensacją brukowców, na wyspę zaczynają przyjeżdżać inni, burząc ich mały, prywatny raj. W rolach głównych występują znakomici aktorzy: Joaquin Phoenix, zdobywca Oscara za kreację w „Jokerze” Todda Phillipsa i Rooney Mara, nominowana do dwóch Oscarów za role w „Dziewczynie z tatuażem” Davida Finchera i „Carol” Todda Haynesa. 

Na targach canneńskich pojawił się kolejny zagraniczny projekt realizowany przez polskiego twórcę. Przedstawiciele firm Lionsgate i Fifth Season wspólnie promują tu film Jana Komasy „Anniversary”. To dramatyczna historia rodziny, która zaczyna rozpadać się pod wpływem nowego ruchu „Zmiana”. 

Czytaj więcej

„Strefa interesów”. Rodzinna idylla w cieniu zagłady

Scenariusz napisała Resene-Gambino, w rolach głównych występują m.in: Diane Lane („Człowiek ze stali”), Kyle Chandler („Wilk z Wall Street”), Madeline Brewer („Opowieści podręcznej”), Mckenna Grace („Ghostbusters: Afterlife”) i Daryl McCormack („Good Luck, Leo Grande”).

„Rzadko czyta się scenariusz, który tak wciąga i angażuje emocjonalnie jak „Anniversary” — powiedzieli w Cannes Graham Taylor i Chris Rice, współzałożyciele Fifth Season — A Jan jest wspaniałym reżyserem, który ożywi tę ekscytującą historię”.

„Dzięki doskonałej obsadzie, którą zebraliśmy i pod umiejętnym kierownictwem Jana, „Anniversary” będzie fascynującą, wciągającą i intensywną opowieścią” — powiedział z kolei Nick Wechsler z Lionsgate. — Nie możemy doczekać się rozpoczęcia zdjęć”.

Z kolei berliński Film Boutique poinformował, że zakończył sprzedaż nowego filmu Agnieszki Holland „Zielona granica”. To opowieść z granicy polsko-białoruskiej w czasie kryzysu humanitarnego. Jej bohaterami są: samotny nauczyciel angielskiego z Afganistanu, rodzina Syryjczyków i młody polski strażnik graniczny. Scenariusz napisali Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko i Maciej Pisuk. Autorzy w czasie dokumentacji przeprowadzili wielogodzinne rozmowy z uchodźcami, strażą graniczną, mieszkańcami okolicznych wsi, ekspertami i działaczami społecznymi. Film wywołał już wcześniej spore poruszenie w Polsce. Dziś jest po zdjęcia, trwają prace postprodukcyjne.

Czytaj więcej

Cannes 2023. Wołanie o niezależność. Budzi się nowe kino afrykańskie

W obsadzie filmu obok aktorów zagranicznych znaleźli się m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak i Marta Stalmierska. Film powstaje w koprodukcji polsko-czesko-francusko-belgijskiej. Polskim producentem jest Marcin Wierzchosławski z firmy Metro Films. Czeską producentką obrazu jest Šárka Cimbalova z Marlene Film Production, z którą Holland pracowała przy "Szarlatanie”.

Jak podają przedstawiciele Film Boutique „„Zielona granica” została sprzedana m.in. do Francji, krajów Beneluksu, Włoch, Portugalii, Czech. W Polsce film wprowadzi na ekrany Kino Świat. 

Film
Joanna Łapińska nową dyrektorką festiwalu w Gdyni
Film
Hollywood: Aktorzy zaczną strajk? Chcą wyższych honorariów
Film
Mounia Meddour: Taniec wyzwala i niesie nadzieję
Film
Na co iść do kina, jeśli nie interesuje cię nowy „Spiderman: poprzez Multiwersum”
Film
Plakat tegorocznej edycji EnergaCAMERIMAGE