Praktycznie już w każdej większej miejscowości w Polsce możemy znaleźć usługi z zakresu telemedycyny. W ich rozwój i rozpowszechnianie włączają się również samorządy. Przyznają jednak, że bez kompleksowych rozwiązań dla całego kraju oraz bez dalszego wzrostu świadomości pacjentów nie będzie łatwo przestawić się na ten model.
Wsparcie dla seniorów
W Polsce telemedycyna na razie pozostaje przede wszystkim w gestii placówek leczniczych. Natomiast dla samorządów polem do popisu jest teleopieka i właśnie gros rozwiązań wprowadzanych przez lokalne władze przyjmuje tę formę. Przykładem może być Kraków.
– Gmina realizuje końcowy, drugi etap zadań inwestycyjnych związanych z uruchomieniem Miejskiego Ośrodka Zdrowia dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych. Planowany termin zakończenia inwestycji to drugi kwartał 2019 r. – informuje Michał Marszałek, dyrektor biura ds. ochrony zdrowia Urzędu Miasta Krakowa. Dodaje, że planowane jest również wdrożenie usług teleopieki w warunkach dziennych i stacjonarnych. Będą nimi objęte osoby, które podczas samotnego pozostawania w domu powinny mieć zapewnioną możliwość uzyskania wsparcia, a w przypadku zagrożenia życia – wezwania pomocy medycznej.
– Możliwy będzie bezpośredni kontakt z centrum monitorowania w formie rozmowy telefonicznej czy rozmowy wideo. Wsparcie zdalne realizowane będzie z zastosowaniem trzech kanałów: medycznego, ratunkowego i socjalnego – mówi Marszałek.
Teleopieką, od wiosny 2017 r., objęci są również seniorzy w Poznaniu.