Metodologia rankingu siły marek w roku 2008 została znacząco zmieniona w stosunku do wykorzystanych we wcześniejszych edycjach rankingu. Stąd wyniki punktowe uzyskane dla tych samych marek z poprzednich lat nie mogą być bezpośrednio porównywane z wynikami dla roku 2008. Zajmowane przez poszczególne marki pozycje w rankingu ogólnym i rankingach szczegółowych w kolejnych latach wynikają po pierwsze ze zmiany metodologii liczenia wskaźnika siły marki, po drugie ze zmiany uzyskiwanych ocen w ramach poszczególnych wskaźników, wreszcie z faktu, że w rankingu pojawiły się nowe marki niewystępujące we wcześniejszych edycjach.
Przypominamy w skrócie, w jaki sposób liczona jest siła marki.
Siłę marki można określić na podstawie porównania jej pozycji z markami konkurencyjnymi, wykorzystując do tego celu badania rynkowe. W naszym przypadku oparliśmy się na badaniach, które przeprowadziła firma Millward Brown SMG/KRC na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2008 techniką indywidualnych wywiadów na reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski. W trakcie wywiadu badani odpowiadali na pytania dotyczące znajomości, zakupu i polecania marek oraz ich oceny w różnych wymiarach.
Na podstawie zebranych danych dokonaliśmy oceny pozycji marek w czterech obszarach: pozycja rynkowa marki, zachowania klientów wobec marki, postrzeganie marki i rodzaj rynku, na którym działa.
Każdemu z tych obszarów została przyporządkowana waga. Suma wag wynosi 100 (wagi przypisane poszczególnym wskaźnikom decydującym o sile marki przedstawia tabela). Współczynnik siły marki może osiągnąć wartość od 0 do 100 punktów. 100 punktów oznacza markę idealną w warunkach polskich.