[srodtytul]Optymalne opodatkowanie[/srodtytul]
W Polsce stosowane są wyjątkowo niskie opłaty eksploatacyjne. Wynoszą od 1 do 2,5 proc. przychodu z wydobycia gazu w zależności od wielkości produkcji. Zważywszy na rynkowe ceny gazu ziemnego, opłaty oparte o wysokość wydobycia są dużo niższe niż opłaty oparte o wysokość sprzedaży. W Stanach Zjednoczonych wynoszą dwadzieścia kilka procent.
Niski poziom opłat w Polsce ma na celu przyciągnięcie możliwie dużej liczby firm zainteresowanych eksploatacją. W Stanach zachętą do rozwoju rynku wydobycia gazu ze źródeł niekonwencjonalnych były zniżki i ulgi podatkowe.
Stabilny system opłat jest bardzo ważny z punktu widzenia możliwości właściwej oceny ryzyka przedsięwzięcia. Niemniej polski rząd powinien urealnić stosowaną skalę opłat eksploatacyjnych i oprzeć go na wartości sprzedaży, a nie produkcji surowca. Środki z eksploatacji złóż gazowych powinny być lokowane w specjalnie utworzonym funduszu kapitałowym, prowadzącym działalność inwestycyjną, z przeznaczeniem na cele wpisujące się w strategię modernizacji kraju.
Gaz niekonwencjonalny to jeden z najbardziej demokratycznie rozmieszczonych surowców energetycznych. Ocenia się, że znaczące zasoby gazu łupkowego znajdują się nie tylko na terenie Europy Środkowej i Wschodniej, ale także Azji Południowej i Wschodniej. Szczególnie istotne znaczenie ma oczywiście potencjał do wydobycia gazu łupkowego w Chinach i Indiach z uwagi na ich szybko rosnące zapotrzebowanie na energię oraz skalę wykorzystania węgla w elektroenergetyce.
Polska przyjęła zaproszenie do udziału w globalnej inicjatywie dotyczącej gazu łupkowego realizowanej przez USA. Wymiar międzynarodowy projektu wydobycia gazu łupkowego ma znaczenie, bo Polska ma szansę być jednym z pierwszych państw, poza Stanami, rozpoczynających eksploatację gazu niekonwencjonalnego, co stwarza istotne pole do zwiększenia obecności polskich firm na głównych światowych rynkach.
Sprawę gazu łupkowego możemy wygrać. Nie możemy jednak czekać na mannę z nieba bez podjęcia intensywnych przygotowań.
[i]Adam Czyżewski jest głównym ekonomistą PKN Orlen
Paweł Świeboda jest prezesem demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej[/i]