[b]Rz: Założony i prowadzony przez pana portal www.kolekcjonerstwo.pl kończy dziesięć lat![/b]
[b]Ryszard Kruk:[/b] Odwiedza go rocznie ok. 150 tys. osób. 1200 kolekcjonerów poinformowało o zakresie tematycznym swoich zbiorów. Publikuję na nim z wyprzedzeniem informacje, aby zainteresowani mogli uczestniczyć np. w sympozjach, aukcjach i targach kolekcjonerskich lub zdążyli odwiedzić wystawy. Jest to także rodzaj kroniki, gdyż jest tam kilkanaście tysięcy informacji z życia środowiska kolekcjonerów. Dzięki temu poznałem środowisko.
[b]Z tych kontaktów zrodził się ostatnio apel, o którym teraz mówią kolekcjonerzy i muzealnicy w kraju.[/b]
Udało mi się namówić kilka osób znaczących w środowisku, żebyśmy na jednej kartce papieru zdefiniowali najważniejsze aktualne problemy polskich kolekcjonerów. Wybraliśmy pięć, z którymi samo środowisko sobie nie poradzi, dlatego oczekujemy na wsparcie ze strony świata nauki i kultury. Kolekcjonerzy dysponują wielką wiedzą o tematyce ich zbiorów. Chyba nadszedł czas, żeby kolekcjonerstwo stało się uznaną pomocniczą nauką historii. Na razie tylko numizmatyka dopracowała się takiego statusu.
Drugi problem to zwiększenie liczby wystaw w muzeach. Trzeci – rozwój partnerskich relacji ze środowiskiem archiwistów. Czwarty problem związany jest z obecnością kolekcjonerstwa w Internecie. Ostatni obszar zagadnień to kolekcjonerstwo a prawo. W czerwcu odbędzie się X Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów w Muzeum im. Jerzego Dunin Borkowskiego w Krośniewicach. Będzie okazja, aby porozmawiać o tych problemach. Apel jest opublikowany na mojej stronie – zachęcam do lektury.