przegląd prasy rpkom.pl czwartek 18 sierpnia 2011

Publikacja: 18.08.2011 12:08

Dziennik Gazeta Prawna

Nowoczesne technologie to wzrost PKB

Krzysztof Szubert

Społeczeństwo informacyjne potrzebuje wsparcia rządu. Nasz potencjał gospodarczy bez tego zwiędnie Nowoczesne technologie informacyjne i telekomunikacyjne są strategicznym elementem stymulującym wzrost gospodarczy oraz zatrudnienie. A podstawa to dostęp do internetu. Według badań Komisji Europejskiej wzrost PKB w 25 proc. związany jest z inwestycjami w nowoczesne technologie informatyczne, a wzrost produktywności pracy aż w 50 proc. Różnice wyników gospodarczych osiągane przez poszczególne państwa można zatem w dużej mierze tłumaczyć wysokością inwestycji w technologie ICT. W Polsce nie jest z tym najlepiej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=373644 (dostęp płatny)

HTC odpowiada Apple'owi pozwem

PC

Tajwański producent smartfonów HTC oskarżył Apple'a o łamanie należących do niego patentów. W pozwie, który wpłynął do sądu w amerykańskim stanie Delaware, firma wnosi o objęcie koncernu Steve'a Jobsa zakazem importu do USA wszelkich spornych urządzeń. Byłby to wyjątkowo bolesny cios dla Apple'a, który swoje gadżety produkuje w chińskich fabrykach, a amerykański rynek jest dla niego jednym z najbardziej dochodowych. Pozwanie Apple'a to kolejny przejaw patentowej wojny wszystkich ze wszystkimi. Apple pozwał już Samsunga, HTC czy Motorolę. Pozwani nie składają broni i sami oskarżają firmę Jobsa o łamanie praw autorskich.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=373640 (dostęp płatny)

Parkiet

Mediatel: Dla Novum wycena na giełdzie za wysoka

Urszula Zielińska

Otrzymaliśmy zaproszenie do rozmów w sprawie przejęcia Mediatela – mówi Małgorzata Reterska, dyrektor finansowy Telekomunikacji Novum. To reakcja na naszą publikację, w której prezes NFI Magna Polonia, kontrolującej Mediatel, mówił, iż mogą się nim zainteresować operatorzy wirtualni.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/712702_Mediatel:_Dla_Novum_wycena_na_gieldzie_za_wysoka.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Klienci Apple'a składają pozew

DI, PAP

27 612 tys. użytkowników smartfonów iPhone z Korei Płd. pozywa do sądu ich producenta, firmę Apple, za naruszenie prywatności związane z gromadzeniem przez koncern informacji na temat lokalizacji klientów. Według Kima Hjeong Seoka, ich prawnika, domagają się po 1 mln wonów, czyli po około 932 USD odszkodowania od Apple'a i jego południowokoreańskiego oddziału.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=e5eb8506-d594-40c4-b7e7-607f209d126b&date=2011-08-18 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

iPady najmodniejsze wśród mobilnych urządzeń do surfowania

Magdalena Lemańska

Wśród urządzeń mobilnych w Polsce najchętniej używanym modelem jest dziś już nie żadna z komórek, ale iPad. Na drugim miejscu plasuje się iPhone, na trzecim Nokia C3. W całym naszym regionie iPhone na razie wygrywa z iPadem. Do sieci, wykorzystując iPada, wchodzi już 18,42 proc. wszystkich właścicieli urządzeń umożliwiających mobilny dostęp do Internetu w Polsce – wynika z badania GemiusRanking z 1 – 7 sierpnia 2011 r. cytowanego przez Presserwis. To największa grupa wśród wszystkich użytkowników takich urządzeń.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1070702_iPady_najmodniejsze_wsrod_mobilnych_urzadzen_do_surfowania.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Nowoczesne technologie to wzrost PKB

Pozostało 99% artykułu
Ekonomia
Michał Dąbrowski: ARP powinna stać się wehikułem gospodarczym dla polskich firm
Ekonomia
Drozapol rusza ze skupem akcji
Materiał Promocyjny
Niezwykła przestrzeń konferencyjna w Warszawie
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Ekonomia
Słowacja szuka nowych czołgów
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą