Według stanu na 4 czerwca usługi HD voice wprowadziły 73 sieci komórkowe w 54 krajach na świecie, w tym również w Polsce - szacuje organizacja dostawców GSA. To oznacza, że liczba operatorów oferujących tego typu rozwiązanie jest o 70 proc. wyższa niż rok wcześniej.
Od 2009 r., gdy wprowadzono HD voice wykorzystujący technologię W-AMR, znalazła ona zastosowanie w takich krajach jak Armenia, Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Kanada, Chorwacja, Czechy, Dania, Dominikana, Egipt, Finlandia, Francja, Niemcy, Hong Kong, Indie, Indonezja, Irlandia, Izrael czy USA.
Większość sieci, w których wprowadzono HD voice to sieci HSPA (68), a tylko dwie to sieci LTE. Pozostałe trzy łączą technologie HSPA i GSM.
Według GSA do końca I kw. 2013 r. 16 producentów wprowadziło na rynek 160 modeli urządzeń obsługujących usługę głosową HD. W II kw. br. liczby te urosły odpowiednio do 17 i 204.
Analitycy GSA przekonują, że istnieje biznesowe uzasadnienie dla wprowadzenia nowego rozwiązania. Klienci doceniać mają jakość połączenia i prowadzić rozmowy dłużej niż zwykle. Być może jest to więc usługa, za którą operatorzy mogliby dyktować wyższe ceny niż za połączenie w tradycyjnej jakości.