Głogów od lat jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, m.in. dzięki działającym w mieście hutom miedzi należącym do KGHM Polska Miedź SA. W jaki sposób samorząd stwarza dogodne warunki do powstawania nowych miejsc pracy? Dlaczego warto inwestować w Głogowie?

Rafael Rokaszewicz: W najbliższych latach planowane są liczne inwestycje krajowe, m.in.: budowa obwodnicy w ciągu DK-12, modernizacja linii kolejowej (Szczecin–Głogów–Wrocław), włączenie miasta do programu Odrzańskiej Drogi Wodnej, co sprawi, że tereny inwestycyjne w przygotowanej Miejskiej Strefie Inwestycyjnej staną się niezwykle atrakcyjne. Ponadto wśród atutów należy wymienić: korzystne położenie geograficzne w północnej części Dolnego Śląska w pobliżu granicy z Niemcami oraz rozbudowaną sieć infrastruktury drogowej i kolejowej. Głogów usytuowany jest pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5, przez miasto przebiega szlak kolejowy (korytarz Morze Bałtyckie –Morze Adriatyckie) oraz rzeka Odra. Na Dolnym Śląsku jedynie Wrocław i Głogów mają trzy korytarze transportowe: Odrę, kolej i drogi. To właśnie przez teren Miejskiej Strefy Inwestycyjnej o powierzchni 58 ha przebiega sieć kolejowa, a w pobliżu płynie Odra, przy której w przyszłości planujemy budowę portu intermodalnego. Jeżeli do tego dodamy obwodnicę Głogowa, łączącą drogi S5 z S3 i dalej z A4, która powstanie w najbliższym czasie, to mamy jedno z najlepszych miejsc do inwestowania w regionie.

Dolny Śląsk jest wiodącą marką na ekonomicznej i gospodarczej mapie Europy. W ostatnich latach stał się jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej. Co kryje się pod nazwą Północna Brama Gospodarcza Dolnego Śląska?

Głogów zlokalizowany jest na styku trzech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego, a Północna Brama Gospodarcza to idea, która zakłada tworzenie w północnej części Dolnego Śląska atrakcyjnych gospodarczo terenów inwestycyjnych o przeznaczeniu pod budowę obiektów produkcyjnych, składów i magazynów. Jest odpowiedzią na potrzeby inwestorów, a Głogów wraz z Miejską Strefą Inwestycyjną jest jej wizytówką.

Infrastruktura to ważny element dla przedsiębiorców. Ale niejedyny. Firmy potrzebują m.in. wysoko wykwalifikowanych kadr.

Oczywiście nie można pominąć potencjału ludzkiego. Głogowianie to osoby wykształcone, o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Mamy rozbudowaną sieć szkół technicznych i zawodowych, które kształcą w porozumieniu z biznesem, m.in. z KGHM Polska Miedź SA, ale także z branży automotive czy budowlanej. W mieście funkcjonuje szkoła wyższa i sześć szkół technicznych z 23 kierunkami, takimi jak technik mechatronik, elektronik czy teleinformatyk, oraz pięć szkół zawodowych z 14 kierunkami kształcenia. Jednocześnie Głogów to nowoczesne i bezpieczne miasto z parkami i terenami zielonymi, z mariną przy Odrze oraz bulwarem, z teatrem, centrami handlowymi. To także miejsce przyjazne rodzinom.

Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno-informacyjnego Tereny Inwestycyjne.