Promocje
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, które banki prowadzą akcje promocyjne dla nowych klientów zakładających rachunek. Często zdarza się bowiem, że oferują benefity w postaci: premii gotówkowej; zniżek do wybranych sklepów czy darmowych biletów do kina; dodatkowego oprocentowania środków, które spływają na ROR; specjalnych lokat lub konta oszczędnościowego; zwolnienia z opłaty za użytkowanie karty kredytowej czy braku prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego albo hipotecznego.
Konto na lata
Kuszące promocje, to nie wszystko. Na konto należy patrzeć w perspektywie długoterminowej. Po pierwsze, pod względem kosztów i tego jak wysokie prowizje za jego obsługę i użytkowanie karty debetowej zostaną nam co miesiąc naliczone, po drugie pod względem funkcjonalności. Idealne konto powinno mieć przejrzysty i prosty system bankowości elektronicznej i mobilnej, tak by każdą z operacji można było wykonywać intuicyjnie. Uwzględniając galopujący postęp technologiczny, powinno również pozwalać na dokonywanie płatności mobilnych, bez konieczności korzystania z karty debetowej. Do takiej grupy rachunków należą np. konta z usługą BLIK.
Koszty
Konto, to nie tylko opłaty za prowadzenie rachunku i użytkowanie karty. Przed wyborem tego jedynego, należy skrupulatnie przemyśleć jakie operacje wykonujemy najczęściej. Zwykle należą do nich: przelewy internetowe, stałe zlecenia, czy wypłaty z różnych bankomatów. Trzeba więc sprawdzić w taryfie opłat i prowizji czy usługi te są darmowe, a jeśli nie, to czy koszt wyznaczony przez bank jest dla nas akceptowalny.
Limit w rachunku
Osoby, które chcą mieć dodatkowe zabezpieczenie finansowe, mogą być zainteresowane limitem kredytowym w rachunku. Nie wszystkie banki go oferują, a jeśli oferują to na różnych warunkach. Warto więc zweryfikować swój wybór pod kontem parametrów kredytu dostępnego w ramach dozwolonego debetu oraz stawianych przez bank wymogów.