Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej. Elektrownia będzie pracowała, wykorzystując najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). Po tej informacji notowania ZE PAK rosły nawet o 5 proc., do 9,7 zł.

Czytaj także: Rosjanie chwalą atomowe plany Solorza

Atom w Pątnowie

ZE PAK podpisał z austriacką spółką MS Innovation Impulse umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Umowę podpisano w obecności i przy udziale spółek Argumenol Investment i Synthos Green Energy.

Na podstawie zawartej umowy strony zamierzają podjąć wzajemną współpracę przez utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, prowadzącego działalność w energetyce jądrowej, w szczególności polegającego na budowie jednostek opartych na technologii GEH BWRX-300 bądź innych optymalnych amerykańskich technologiach SMR, w celu produkcji energii elektrycznej.

Miejscem, w którym strony planują realizować swoje inwestycje w bloki SMR, jest teren Elektrowni Pątnów. W tej lokalizacji od kilkudziesięciu lat prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego w okolicznych odkrywkach. ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030 r. Jest to najbardziej ambitna i najbardziej konkretna z deklaracji dekarbonizacyjnych złożonych przez polskie koncerny energetyczne.

– Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować – mówi Zygmunt Solorz, większościowy akcjonariusz Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Z kolei, jak przyznaje Piotr Woźny, prezes ZE PAK, Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. – Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów państwa – SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych – mówi Woźny.

Rola Synthosu

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

Wspólny projekt Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa to najpoważniejsze dotychczas przedsięwzięcie związane z energią jądrową i małymi reaktorami modułowymi. Synthos występuje w tym projekcie w dwóch rolach: jako inwestor i dostawca technologii. Dzięki utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa na bazie części aktywów ZE PAK ma ono dużą szansę realizacji – ze względu na umiejscowienie i już istniejącą infrastrukturę przesyłową prądu.

– Globalnie ocieplenie jest niestety faktem. Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe – nowoczesne, ale jednak oparte na sprawdzonych w przeszłości rozwiązaniach – mówi Michał Sołowow. Dodaje, że Polska jest hubem produkcyjnym Europy, która wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. – Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii. Bardzo cieszę się z możliwości realizacji tego projektu z wybitnym i doświadczonym polskim przedsiębiorcą i kolegą Zygmuntem Solorzem – dodaje.

ZE PAK nie jest pierwszą spółką, z którą Synthosa łączą atomowe plany. W czerwcu Synthos i PKN Orlen podpisały umowę ramową dotyczącą współpracy przy wdrażaniu technologii małych i mikroreaktorów jądrowych. Według naszych informacji podpisana z ZE PAK umowa w żaden sposób nie wyklucza współpracy Synthosu z PKN Orlen. Wręcz przeciwnie, daje szansę na realizację projektów przy niższych kosztach.