Perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego w tym roku utrzymują się na wysokim poziomie, a nawet poprawiły się względem poprzednich miesięcy. Według ekonomistów rosnąca inflacja jest zjawiskiem przejściowym, jednak największym zagrożeniem są nowe warianty koronawirusa.

Stabilnie w górę

Globalne badanie przeprowadzone w lipcu wśród blisko 500 ekonomistów ankietowanych przez Reutersa wykazało, że światowy PKB wzrośnie w tym roku o 6 proc. Jeśli szacunki okażą się prawdziwe, będzie to najszybsze tempo wzrostu od blisko pół wieku. Dla porównania w kwietniu ankieta wykazała, że wzrost globalnej gospodarki wyniesie w 2021 r. 5,9 proc.

Jednak rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach, wywołana wariantem Delta, przypomina, że poziom szczepień mógłby być wyższy, co nie pozostałoby bez wpływu na perspektywy gospodarcze. Przykładowo ze względu na rosnące słupki zakażeń igrzyska olimpijskie w Tokio odbywają się bez udziału publiczności, co jest dużym ciosem dla gospodarki. Brak widzów może kosztować japońską gospodarkę 146,8 miliarda jenów (1,3 mld dol.), według szacunków Takahide Kiuchi, ekonomisty z Nomura Research Institute.

Straty te pokazują, jak mocno perspektywy gospodarcze skorelowane są z potrzebą szybkiego opanowania pandemii, na co pozwoli m.in. jak największy odsetek zaszczepionych osób na świecie. Strach przed pandemią przez ostatnie miesiące malał, ale tzw. indyjska odmiana koronawirusa pokazuje, że do zakończenia pandemii jeszcze daleko.

– W ostatnich tygodniach rynki finansowe doszły do wniosku, że kryzys covidowy jeszcze się nie skończył. Wariant Delta stanowi dodatkowe wyzwanie, zwiększając liczbę przypadków – mówi Ethan Harris, globalny ekonomista w Bank of America Securities.

Czego się bać?

Jeśli chodzi o zagrożenia dla światowej gospodarki, około 80 proc. ekonomistów stwierdziło, że największym jest rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Podczas gdy gospodarki rozwinięte radzą sobie z pandemią lepiej dzięki masowym szczepieniom, gospodarki wschodzące wciąż borykają się z niskim wskaźnikiem populacji, która przyjęła wakcynę.

– Szczepienia pozostają kluczem – zauważa Vishwanath Tirupattur, strateg w banku Morgan Stanley.

– Ryzyko pozostaje podwyższone w krajach o niskim wskaźniku szczepień, zwłaszcza w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, Afryce i innych gospodarkach wschodzących – dodał Tirupattur.

Ekonomiści nie spodziewają się, że inflacja mocno przyczyni się do zahamowania globalnego wzrostu PKB, choć jest to drugi z najczęściej wymienianych czynników po nowych wariantach koronawirusa. 10 proc. respondentów uważa, że to właśnie wzrost cen negatywnie wpłynie na PKB. Optymistyczny jest natomiast fakt, że ponad 70 proc. ekonomistów przewiduje, że obecny wzrostowy trend inflacji na świecie jest przejściowy. Jednak respondenci podnieśli swoje prognozy dotyczące wzrostu inflacji na 2021 r. dla 35 z 48 gospodarek i 31 z nich na przyszły rok.

Najwięksi pod lupą

Z przeprowadzonej niedawno ankiety Reutersa wynika, że w Chinach, drugiej co do wielkości gospodarce świata, wzrost gospodarczy prawdopodobnie gwałtownie spowolnił do 8,1 proc. w drugim kwartale z rekordowych 18,3 proc. w okresie styczeń–marzec, ponieważ nowa fala Covid-19 negatywnie wpłynęła na wydatki konsumentów.

Z kolei analitycy z Goldman Sachs uważają, że wydatki konsumenckie w USA będą w kolejnych kwartałach niższe, niż wcześniej sądzono, co osłabi wzrost PKB. Na początku ożywienia gospodarczego Amerykanie wydawali dużo na towary i z tego powodu ceny używanych samochodów poszybowały w górę, podobnie jak ceny mebli i innych artykułów gospodarstwa domowego.

Jednak w normalnych warunkach konsumenci wydają znacznie więcej na usługi, takie jak koncerty czy restauracje, a duże wydatki na towary, które do tej pory zdefiniowały ożywienie pandemiczne, nie są w stanie utrzymać wzrostu amerykańskiej gospodarki. Goldman Sachs w marcu prognozował, że PKB USA wzrośnie w tym roku o 7 proc., a obecna prognoza wynosi 6,4 proc.