Zgodnie z oczekiwaniami, piątkowa sesja rozpoczęła się od wzrostów głównych indeksów. Inwestorów do kupna akcji zachęcało dobre zakończenie czwartkowych notowań w USA i piątkowych w Japonii. Na starcie indeks WIG20 zyskał ponad 1,4 proc. i przez całą sesję utrzymywał się na plusie. W trakcie sesji notował nawet ponad 2-proc. zwyżkę. Ostatecznie zakończył dzień na poziomie 2217 pkt, czyli 2 proc. wyżej czwartkowego zamknięcia.
Na warszawskiej giełdzie nastrojów nie popsuły nawet złe informacje ze strefy euro (dane o PKB w eurolandzie za IV kwartał okazały się słabsze od prognoz, rozczarowały szczególnie Niemcy; z kolei Grecja skorygowała w dół dane o PKB za pierwsze trzy kwartały 2009 r.) Inaczej było w Europie Zachodniej, gdzie główne indeksy nieznacznie traciły na wartości. Generalnie warszawski parkiet spośród dużych rynków wschodzących i giełd z państw rozwiniętych była liderem piątkowej zwyżki.
Warszawskie indeksy swoimi zapowiedziami wspierał minister skarbu Aleksander Grad. W rozmowie z agencją Reuters powiedział, że zapowiadana sprzedaż 24 proc. akcji energetycznego giganta PGE zostanie rozłożona na dwa lata, a w tym roku sprzedane zostanie maksymalnie 10 proc. papierów spółki. Dodatkowo minister zapowiedział, że nie sprzeda akcji poniżej ceny z zeszłorocznej oferty publicznej, czyli 23 zł za papier.
W piątek papiery PGE drożały o 3,8 proc. do poziomu 21,8 zł za papier. Wypowiedzi ministra w sprawie tej spółki były ulgą dla całego rynku, gdyż inwestorzy spodziewali się, że zostaną zasypani akcjami przez resort skarbu.
Spośród firm z WIG 20 o 1 gr., czyli 5,6 proc. rosły akcje Biotonu po informacji, że Polpharma dostała zgodę na nabycie części tej spółki produkującej lek do oczu. O 3,2 proc. rosły akcje PGNiG. Sławomir Hinc, wiceprezes spółki potwierdził, że spółka złożyła wniosek taryfowy do Urzędu Regulacji Energetyki zakładający podwyżkę. Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli firmy wynika, że podwyżka wnioskowana ceny paliwa gazowego jest mniejsza od 10 proc. Spośród pozostałych dużych spółek dobrze radziły sobie akcje banków. PKO BP zyskał 3,1 proc., a Pekao 2,8 proc. Silnie, bo o 1,9 rosły też notowania KGHM.