Rekord padł po debiutach spółek Asbis oraz Integer.pl.

– Dotychczasowy, 62 spółki w ciągu roku, utrzymywał się aż dziesięć lat – powiedział wczoraj prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski. Jego zdaniem nowy rekord może być pobity już w przyszłym tygodniu. Warszawska giełda ulega wprawdzie londyńskiej, gdzie zadebiutowało dotychczas 77 spółek, ale wyprzedziła m.in. Frankfurt, Wiedeń oraz Euronext.

Jako 62. spółka na warszawską giełdę wszedł jeden z największych regionalnych dystrybutorów IT, zarejestrowana na Cyprze spółka Asbis. Jej akcje na otwarciu sesji podrożały prawie o 6,5 proc., do 6,92 zł. Firma po zaoferowaniu 7,5 mln nowych akcji, których cena ustalona została na 6,5 zł, pozyskała 48,7 mln zł netto. Rekord debiutów pobiła spółka Integer.pl, znana z usług pocztowych pod marką InPost. Za prawa do akcji spółki na otwarciu notowań inwestorzy płacili 14,6 zł. W ofercie publicznej – 13,5 zł za walor.

Wtorek był także dniem debiutu na alternatywnym rynku New Connect, na którym ruszyły notowania spółki Divicom. Prowadzi ona sieć sklepów komputerowych, których jest już 65, a mają przybyć kolejne. Cena emisyjna akcji serii C spółki wynosiła 3 zł za walor. Na otwarciu notowań inwestorzy płacili 6 zł za jeden papier. Divicom jest 13. spółką, która pojawiła się na uruchomionym w sierpniu New Connect.

Coraz bliżej debiutu jest kolejna spółka z branży IT – Asseco Business Solutions. Od dziś zapisywać się na jej akcje mogą inwestorzy indywidualni, a od 8 listopada instytucjonalni. Spółka oferuje 5,6 mln nowych akcji oraz do 1,79 mln istniejących. Z giełdy spółka należąca do największej w kraju grupy informatycznej chce uzyskać ok. 70 mln zł. Chce wydać je na przejęcia.