Firma Telesto chce zawojować rynek mikronizacją cieczy. To unikalna technologia rozbijania kropli wody na cząsteczki wielkości od 15 do 25 mikronów. Pozwala ona gasić pożary niewielką ilością wody oraz sprawniej i oszczędniej usuwać skażenia oraz likwidować zapylenie.
– Jesteśmy w tej chwili jedyną na świecie firmą, która potrafi wytworzyć tak drobną mgłę. Tylko jednym litrem wody możemy pokryć aż 600 metrów kwadratowych powierzchni – twierdzi Ryszard Łada, wiceprezes Telesto.
Zatrudniająca 50 osób spółka działa od czterech lat. Przez blisko trzy i pół roku inwestowała miliony dolarów w badania i przygotowanie technologii wytwarzania mgły. Od pół roku sprzedaje gotowe produkty. I zaczyna na nich zarabiać. – To bardzo wczesny etap naszego rozwoju. Ale perspektywy są obiecujące – mówi Łada.
Wodna mgła może bowiem zrewolucjonizować pożarnictwo. Zaletą opracowanej w Telesto technologii jest jej uniwersalność. Mgła może gasić to, czego nie gasi się strumieniem wody z hydrantu: urządzenia elektryczne pod napięciem, płonące paliwa i tłuszcze. Przy gaszeniu pożarów na wyższych kondygnacjach pozwala uniknąć szkód spowodowanych zalaniem niższych pięter. Ilość wody niezbędna do wytworzenia mgły to zaledwie jedna dziesiąta tej, jaką należałoby zużyć przy gaszeniu z użyciem tradycyjnych węży strażackich. Przy niewielkim pożarze wystarczy kilka lub kilkanaście litrów. Dzięki temu obiekty i przedmioty gaszone mgłą zarówno w trakcie akcji gaśniczje, jak i po jej zakończeniu pozostają praktycznie suche.
Jak to się robi? System Telesto funkcjonuje dzięki trzem podstawowym elementom: kompresorowi tłoczącemu powietrze, pompie tłoczącej wodę lub inny płynny środek gaśniczy, oraz prądownicy o specjalnej konstrukcji. Ta ostatnia sprawia, że sprężone powietrze i płyn zamieniają w strumień mgły wydmuchiwanej z szybkością trzykrotnie przekraczającą prędkość dźwięku. W prądownicy zainstalowano układ działających w ten sposób dysz powietrzno – wodnych. Przepływające w nich powietrze i woda, lub wodny roztwór gaśniczy, łączą się w bardzo silny strumień mgły doskonale nadający się do gaszenia pożarów. Woda doprowadzana jest do niej razem ze sprężonym powietrzem. Wydmuchiwana mgła schładza źródło ognia i wypiera tlen. Dzięki temu gaszenie plamy rozlanego paliwa może trwać nie dłużej niż kilka sekund. Ponadto osoba, która gasi, może podejść blisko płomieni bez ochronnego stroju – mgła skutecznie odgradza człowieka od gorąca.