Zdaniem nadzoru obecne funkcjonowanie instytucji wezwania na warszawskiej giełdzie jest mało czytelne dla inwestorów oraz nienależycie chroni interes akcjonariuszy mniejszościowych.
Dlatego KNF przygotowała rewolucyjne zmiany dotyczące przejęć giełdowych spółek. W przygotowanym projekcie zmiany ustawy o ofercie próg przejęcia kontroli nad spółką zostanie obniżony z 66 proc. do 33 proc., a sam obowiązek wezwania ma powstawać dopiero po przekroczeniu progu.
– Obecny próg jest na najwyższym poziomie w Europie – mówi Sebastian Bogdan, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Obrotu w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
50-proc. próg istnieje na Łotwie i na Malcie, a w większości europejskich krajów wynosi 30 lub 33 proc. – Obniżenie progu to rewolucyjna zmiana, ale dobra – ocenia mec. Andrzej Foltyn, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Oprócz poziomu 33 proc. KNF proponuje pozostawianie także 66-proc. progu. Po jego przekroczeniu spółka również byłaby zmuszona do ogłoszenia wezwania na wszystkie akcje. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdy inwestor posiadał ponad 66 proc. akcji spółki w wyniku zakupu jej akcji w ramach wezwania ogłoszonego po przekroczeniu 33 proc. progu.