- Po raz drugi będę uczestniczył w tego typu zgromadzeniu szefów urzędów górniczych z różnych państw europejskich. W ubiegłym roku spotkanie odbywało się w Estonii. Takie międzynarodowe obrady służą wymianie doświadczeń i pomagają w rozwiązywaniu krajowych problemów wzorując się na metodach, które okazały się efektywne w innych państwach. Nie można ich kopiować, ponieważ górnictwo w każdym państwie ma swoją specyfikę. Cel szefów urzędów górniczych jest wspólny. Zależy nam na efektywnej eksploatacja złóż przy maksymalnej ochronie środowiska oraz zdrowia i życia górników – mówi Piotr Litwa, prezes WUG.

Trzydniowe spotkanie szefów urzędów górniczych w Niemczech poświęcone będzie sposobom skutecznego egzekwowania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska w przemyśle wydobywczym. Obrady odbywać się będą w Meissen w Saksonii.

Delegacja polska przekaże szefom europejskich urzędów górniczych propozycję zorganizowania kolejnych obrad w Polsce. - Chcemy być gospodarzem XVII Spotkania Szefów Urzędów Górniczych, ponieważ zbiegłoby się to z polską prezydencją w Komisji Europejskiej. Obrady mogłyby się odbyć we wrześniu 2011 r. Zaproponujemy dwa tematy przyszłorocznego spotkania. Oba są niezmiernie istotne dla dalszego funkcjonowania branży wydobywczej w Europie. Pierwszy dotyczy transpozycji dyrektywy w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz roli i zadań organów nadzoru górniczego w tym przedsięwzięciu. Drugim tematem przyszłorocznych obrad, który zaproponujemy, jest odniesieniem do regulacji prawnych i doświadczeń w zakresie rekultywacji terenów pogórniczych – wylicza prezes WUG.