[b]Co wspólnego ma srebrny pierścionek z teorią Darwina?[/b]
W ewolucji mamy do czynienia z populacjami, które przekazują kolejnym generacjom cechy umożliwiające przeżycie w danym środowisku. Gatunki adaptują się do niego drogą naturalnej selekcji . Tak samo dzieje się w przypadku projektowania wspomaganego komputerowo. Istnieją tzw. algorytmy genetyczne oparte na teorii ewolucji. Powszechnie używa się ich w inżynierii. Za pomocą tych algorytmów można uzyskać konkretną formę, która odpowiada na ściśle opisane warunki.
[b]Jakie to warunki? Najlepiej dostosowanym do otoczenia pierścionkiem jest chyba obrączka? Gładka, nie zahacza o ubrania.[/b]
Może tak być (śmiech). O wyborze pierścionka decydują względy estetyczne – to one są tymi warunkami środowiskowymi. Ale najlepiej przystosowany pierścionek dla każdego będzie wyglądał inaczej. Jedni wolą formy pełne, inni ażurowe.
Algorytmy genetyczne są najczęściej używane do optymalizacji, a kolejne generacje rozwiązań powstają automatycznie. U nas „rodziców” każdej kolejnej generacji wybiera projektant. W ten sposób hoduje się kolejne pokolenia. To tzw. sztuczna selekcja. W analogiczny sposób można postępować przy każdym produkcie. Nawet hodować budynki.