[b]Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji[/b] oczekuje, że [b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b] cofnie decyzję zmieniającą zasady dysponowania wspomnianymi wyżej częstotliwościami przez [b]Info-TV-FM[/b]. W ubiegłym tygodniu PIIT opublikował swoje pismo w tej sprawie. Poza szeregiem proceduralnych zarzutów izba konsekwentnie podnosi, że zmiana decyzji oznacza konkurencję nie [i]fair[/i] z czterema operatorami komórkowymi, którzy w 2009 r. starali się o te same częstotliwości.
- Dla uczestników konkursu określenie jego zakresu, jako ograniczonego do wykorzystania częstotliwości w technologii DVB-H było istotnym elementem mającym wpływ na składane oferty i inne działania podejmowane w związku z konkursem. Oznaczenie konkretnej technologii miało bowiem znaczący wpływ na ocenę przydatności a tym samym i wartości oferowanych częstotliwości – utrzymuje PIIT. Info-TV-FM konkurowało z [b]Mobile TV[/b], spółką czterech operatorów komórkowych. Od czasu przegranego przez nich przetargu trwa nieubłagana wojna z zamojską spółką.
Chociaż wydaje się, że współpraca była możliwa, to zawarcie kompromisu i wprowadzenie na rynek oferty telewizji mobilnej okazało się niewykonalne. Może na szczęście dla wszystkich, ponieważ mobilna TV, a w szczególności w technologii DVB-H, nie spełnia na razie pokładanych w niej nadziei. Gwoździem do trumny była rezygnacja z technologii DVB-H przez włoskich operatorów, którzy przodowali na globalnym rynku mobilnej TV. Nie zmienia to faktu, że Info-TV-FM nadal dysponuje cennym zasobem radiowym, który każdy chciałby mieć.
- Zmiana decyzji rezerwacyjnej w sposób określony w decyzji zmieniającej powoduje [i]de facto[/i] obejście procedury konkursowej poprzez umożliwienie Info-TV-FM wykorzystanie częstotliwości we wszystkich, być może bardziej interesujących pod względem biznesowym technologiach niż DVB-H – pisze w swoim stanowisku PIIT. Do czego Info-TV-FM może wykorzystać kanały radiowe w zakresie 470-790 MHz?
- Nie mamy nawet podstaw, żeby ich pytać. Nie minęły jeszcze terminy przyznane na rozpoczęcie działalności – mówi [b]Anna Streżyńska[/b], prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.