[b]Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji[/b] oczekuje, że [b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b] cofnie decyzję zmieniającą zasady dysponowania wspomnianymi wyżej częstotliwościami przez [b]Info-TV-FM[/b]. W ubiegłym tygodniu PIIT opublikował swoje pismo w tej sprawie. Poza szeregiem proceduralnych zarzutów izba konsekwentnie podnosi, że zmiana decyzji oznacza konkurencję nie [i]fair[/i] z czterema operatorami komórkowymi, którzy w 2009 r. starali się o te same częstotliwości.

- Dla uczestników konkursu określenie jego zakresu, jako ograniczonego do wykorzystania częstotliwości w technologii DVB-H było istotnym elementem mającym wpływ na składane oferty i inne działania podejmowane w związku z konkursem. Oznaczenie konkretnej technologii miało bowiem znaczący wpływ na ocenę przydatności a tym samym i wartości oferowanych częstotliwości – utrzymuje PIIT. Info-TV-FM konkurowało z [b]Mobile TV[/b], spółką czterech operatorów komórkowych. Od czasu przegranego przez nich przetargu trwa nieubłagana wojna z zamojską spółką.

Chociaż wydaje się, że współpraca była możliwa, to zawarcie kompromisu i wprowadzenie na rynek oferty telewizji mobilnej okazało się niewykonalne. Może na szczęście dla wszystkich, ponieważ mobilna TV, a w szczególności w technologii DVB-H, nie spełnia na razie pokładanych w niej nadziei. Gwoździem do trumny była rezygnacja z technologii DVB-H przez włoskich operatorów, którzy przodowali na globalnym rynku mobilnej TV. Nie zmienia to faktu, że Info-TV-FM nadal dysponuje cennym zasobem radiowym, który każdy chciałby mieć.

- Zmiana decyzji rezerwacyjnej w sposób określony w decyzji zmieniającej powoduje [i]de facto[/i] obejście procedury konkursowej poprzez umożliwienie Info-TV-FM wykorzystanie częstotliwości we wszystkich, być może bardziej interesujących pod względem biznesowym technologiach niż DVB-H – pisze w swoim stanowisku PIIT. Do czego Info-TV-FM może wykorzystać kanały radiowe w zakresie 470-790 MHz?

- Nie mamy nawet podstaw, żeby ich pytać. Nie minęły jeszcze terminy przyznane na rozpoczęcie działalności – mówi [b]Anna Streżyńska[/b], prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Najciekawsze możliwości, jakie wymieniają [link=https://www.uke.gov.pl/_gAllery/94/43/9443/Dywidenda_cyfrowa_UKE_2008-01-10.pdf]analizy zagospodarowania dywidendy cyfrowej[/link], to multipleksy naziemnej i mobilnej telewizji cyfrowej oraz radiowe systemy telekomunikacyjne. Z mobilną telewizją na razie Info-TV-FM nie wychodzi. Spółka unika odpowiedzi, czy chciałby wejść na bardziej lukratywne rynki telekomunikacyjne.

- Dzięki neutralności technologicznej możemy wykreować ofertę, która nie będzie dotyczyć jedynie infrastrukturalnych operatorów i telefonów komórkowych. Już jakiś czas temu podjęliśmy działania związane z rynkiem tabletów i innych przenośnych urządzeń. Dzięki wykreśleniu konkretnej technologii mamy dużo większą swobodę w doborze tych urządzeń – mówi [b]Albert Kuźmicz[/b], prezes zarządu [b]NFI Magna Polonia[/b], do którego należy Info-TV-FM.

Jego firma zainwestowała w ubiegłym roku w [b]Vedię[/b], polskiego producenta elektroniki użytkowej, który zamierza produkować pod własną marką tablet, na którym miałaby być dostępna oferta multimedialna dostarczana przez Info-TV-FM. Jeżeli jednak nawet spółka rezygnuje z pośrednictwa operatorów komórkowych w sprzedaży mobilnych multimediów i będzie je dystrybuować sama, to jakoś musi dosłać sygnał na tablety Vedii. W jaki sposób to zrobi i jakie zastosowanie znajdzie tutaj dla częstotliwości 470-790 MHz nie chce zdradzić. Rynek od dawna spekuluje, że Info-TV-FM mogłoby chcieć utworzyć jeszcze jeden multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, zwłaszcza że spółka zajmuje się przecież usługami radiodyfuzyjnymi.

- Na mocy zmienionej decyzji rezerwacyjnej Info-TV-FM nadal dysponuje tymi samymi uprawnieniami: do mobilnej telewizji i mobilnych multimediów. Decyzja wciąż ustala, ile i jakich programów ma dostarczać, i jakie mają być proporcje między programami liniowymi a multimediami. Nic się nie zmieniło poza technologią DVB-H. W nowej decyzji jest wyraźnie napisane że spółce nie wolno wejść "tylnymi drzwiami" na rynek naziemnej telewizji cyfrowej – uspokaja Anna Streżyńska.

Autopromocja
Nowy numer już w sprzedaży

Skąd się wzięły igrzyska rzymskie?

ZAMÓW

A może HSPA lub LTE? Dla operatorów komórkowych z dywidendy cyfrowej przewidywane są raczej kanały w wyższych zakresach (800 MHz), niż dysponuje Info-TV-FM, ale sieci LTE można potencjalnie budować również w niższych zakresach (700 MHz), tak jak to robią operatorzy w Stanach Zjednoczonych. [b]Aero 2[/b] udowodniło zresztą, że nie ma absolutnej konieczności kierować się tylko europejskimi standardami, a w razie czego z vendorami można wynegocjować dedykowane rozwiązania. Dopóki plany Info-TV-FM się nie wyjaśnią operatorzy komórkowi nie będę spali spokojnie w obawie o kolejne zmiany decyzji rezerwacyjnej dla Info-TV-FM.