Spotkanie władz francuskiego EDF i Eneii

Prezes koncernu Electricite de France Henri Proglio spotyka się dziś z zarządem poznańskiej Enei – wynika z nieoficjalnych informacji „Rz”

Publikacja: 11.01.2011 01:23

Spotkanie władz francuskiego EDF i Eneii

Foto: Bloomberg

Żadna ze stron nie udzielała wczoraj informacji na temat rozmów. Oczywiste jest jednak, że dotyczyć one będą przygotowań do przejęcia przez EDF kontroli w Enei.

Potencjalny inwestor ma wyłączność na negocjacje z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie kupna 51 proc. akcji energetycznej grupy. Prywatyzacja ma się zakończyć najpóźniej w marcu. Szacuje się, że MSP sprzeda walory za ponad 5 mld zł.

To, że rozmowy i przygotowania trwają, potwierdzają ostatnie wypowiedzi wiceministra skarbu Jana Burego. Powiedział on Polskiej Agencji Prasowej, że w trwających rozmowach bierze udział poważny inwestor i umowa zostanie podpisana do końca pierwszego kwartału, o ile tylko uda się wynegocjować satysfakcjonującą cenę. Ujawnił także, że rozmowy toczą się z podmiotem zagranicznym, więc do sfinalizowania transakcji będzie potrzebna zgoda unijnego urzędu ds. konkurencji.

EDF nie jest pierwszym inwestorem, który dostał od MSP wyłączność na negocjacje w tym podejściu do prywatyzacji Enei. Wcześniej wyłączne rozmowy prowadzono z podmiotem z należącej do najbogatszego Polaka Jana Kulczyka grupy Kulczyk Investments. Do dalekiego etapu prywatyzacji zakwalifikował się także francuski GDF Suez. Zainteresowanie Eneą potwierdzał czeski Energeticky a Prumyslovy Holding.

Według naszych ustaleń nie zaplanowano na dziś spotkań ze związkowcami Enei. Przedstawiciele organizacji związkowych przypuszczają, że ministerstwo zakazało inwestorom rozmawiać z nimi. Rzecznik MSP Maciej Wewiór nie komentuje tych informacji.

Wcześniej związek zawodowy energetyków „Solidarność” popierał w wyścigu o Eneę spółkę z grupy Kulczyk Investments. Z kolei związkowcy z Enei są całkowicie przeciwni prywatyzacji.

W piśmie podpisanym przez wiceministra skarbu Krzysztofa Walenczaka możemy przeczytać m.in., że negocjowanie uprawnień pracowniczych z potencjalnymi inwestorami nie jest obowiązkowe. Zwłaszcza że prywatyzacja może nastąpić w drodze ogłoszenia przez inwestora wezwania na akcje.

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej