W 2018 r. mają oni do wyboru pozostanie w dotychczasowym zakresie obowiązków dokumentacyjnych lub skorzystanie z nowych regulacji obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. (wyłącznie w zakresie stosowania art. 11a oraz art. 11k–11r CIT), jednakże regulacje te muszą być stosowane konsekwentnie. W szczególności podatnik będzie mógł zastosować nowe przepisy w zakresie nowej definicji podmiotów powiązanych, nowych progów i wymogów dokumentacyjnych (w tym zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego) oraz nowego oświadczenia. W konsekwencji dobór sposobu dokumentowania należy jednak rozważyć w kontekście całokształtu obowiązków.
Poza oczywistymi (i w większości korzystnymi) zmianami, jak np. wyższe progi dokumentacyjne oraz zwolnienia z dokumentacji np. dla transakcji krajowych), warto również zwrócić uwagę na zakres nowego oświadczenia, jakie podatnik będzie musiał złożyć w związku ze sporządzoną dokumentacją.
Brzmienie dotychczasowych przepisów wskazywało na konieczność podpisania oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji TP. Zatem posiadanie w terminie formalnej dokumentacji pozwalało na złożenie oświadczenia. Nowe regulacje wymagają złożenia oświadczenia nie tylko w odniesieniu do sporządzenia dokumentacji, ale także potwierdzenia rynkowości tych transakcji. Podatnicy skłaniający się do wyboru nowego podejścia powinni zweryfikować czy rozliczenia są rynkowe i zadbać o odpowiednie uzasadnienie. Tam gdzie rozliczenia są skomplikowane i trudno jest określić rynkowość, warto rozważyć skorzystanie z dobrodziejstwa dotychczasowych regulacji. Ponadto zastosowanie nowych przepisów już za 2018 r. implikuje konieczność zbadania powiazań zgodnie z nową definicją podmiotów powiązanych (określoną w art. 11a CIT).
- Michał Szwed, Senior Manager
- Dodatek powstał we współpracy z Zespołem Cen Transferowych CRIDO, który został uznany przez International Tax Review za najlepszy zespół cen transferowych trzy razy z rzędu.