WIG20 rozpoczął notowania nieco ponad 0,5 proc. nad kreską i znalazł się na nowo powyżej 2850 pkt. Optymiści mogą się cieszyć, bo poniedziałkowa przecena, sprowokowana przez obniżkę i tak już niskiego ratingu Grecji, nie jest kontynuowana. Pesymiści martwią się, że WIG20 wciąż niewiele oddalił się od kilkutygodniowego dołka.

Niespokojnie jest wciąż na rynkach surowcowych. Ceny ropy naftowej rano były o prawie 2 proc. niżej niż dzień wcześniej. To sugeruje, że silna korekta na rynkach surowcowych jeszcze się nie skończyła. Z jednej strony to dobrze, bo ich szybko rosnące wcześniej ceny napędzały inflację na świecie. Z drugiej, gdyby powodem przeceny surowców miały się z czasem okazać obawy o wzrost gospodarczy i popyt, dla rynku akcji wcale nie byłoby to korzystne. Zwłaszcza dla WIG20, który w dużym stopniu uzależniony jest od notowań spółek surowcowych.

W tle inwestorzy przyglądają się wynikom kwartalnym spółek. Dziś spotkało ich rozczarowanie ze strony PKO BP. Choć zysk netto bankowego giganta wzrósł w I kw. br. do 871 mln zł z 720 mln zł przed rokiem, to jednak okazał się mniejszy od prognoz analityków średnio na poziomie ok. 950 mln zł. Kurs banku tylko nieznacznie poszedł w dół, bo tracił wyraźnie już dzień wcześniej, kiedy oczekiwania rynku studził prezes spółki.

Rano wyniki podały także inne spółki, m.in. Police, GPW, Orbis. Sezon publikacji raportów nabiera tempa. Jego punkt kulminacyjny nastąpi w najbliższy poniedziałek.