Zdecydowanym liderem pod względem inwestycji dokonanych poza Polską jest PKN Orlen, który kontroluje czeski Unipetrol, litewskie Możejki oraz niemiecki Orlen Deutschland (pierwsze trzy pozycje w naszym zestawieniu). Łączna wartość aktywów tych firm stanowi ponad 37 proc. aktywów płockiego koncernu, odpowiadają one za ponad połowę przychodów grupy. Dzięki poczynionym akwizycjom PKN Orlen stał się obok austriackiego OMV liderem w branży paliwowej w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W tej chwili ponad jedna trzecia jego aktywów znajduje się poza Polską.
Prężne IT
Obok sektora petrochemicznego w naszym zestawieniu wyróżnia się też branża IT. Tu zdecydowanie najbardziej rozległe inwestycje prowadzi Asseco Poland. Przychody uzyskane poza granicami Polski to już prawie połowa łącznej sprzedaży grupy. Spółka cały czas przejmuje firmy poza Polską. Największą transakcję zamknęła pod koniec 2010 r.: za 145 mln USD kupiła izraelską grupę informatyczną Formula Systems (ósma pod względem przychodów firma na naszej liście).
Po ostatnim załamaniu na giełdzie prezes Adam Góral zapowiedział, że na razie spółka wstrzymuje plany zagranicznych akwizycji, a spadek cen wykorzysta do skupu akcji własnych.
Z kolei Comarch na przełomie lat 2009 i 2010 kupił większościowy pakiet niemieckiej spółki SoftM za 70 mln zł. Spółka ma swoje firmy głównie w Europie, ale jest też obecna w Chinach czy Wietnamie. W ubiegłym roku powołała oddział w Albanii. W Turcji Comarch wraz z tamtejszymi partnerami ubiega się np. o projekty rządowe finansowane przez UE. Od dziesięciu lat spółka obecna jest też w USA – chyba najtrudniejszym rynku IT na świecie.
Komputery i motoryzacja
Również spółki dystrybucyjne z branży IT inwestują za granicą. Największą firmą jest kontrolowana przez wrocławską spółkę AB firma AT Computers Holding działająca w Czechach i na Słowacji. W ubiegłym roku jej przychody ze sprzedaży sięgnęły 1,4 mld zł, co daje jej czwarte miejsce wśród największych pod względem przychodów polskich firm działających na rynkach zagranicznych. Również inna czołowa polska firma dystrybucyjna ABC Data szuka swoich szans poza granicami Polski. W ubiegłym roku kupiła rumuńskiego dystrybutora – Scop Computer. Za 51-proc. pakiet udziałów zapłaciła 5 mln euro. Mocną pozycję poza polskim rynkiem mają też spółki z sektora chemicznego: Ciech, Synthos i Azoty Tarnów.