Z mapy wynika, że najwięcej takich hotspotów jest w województwach: mazowieckim, podkarpackim, śląskim, wielkopolskim, lubelskim, pomorskim i zachodniopomorskim. Najmniej natomiast w województwach opolskim i podlaskim.
Za pośrednictwem tych hotspotów, samorządy terytorialne świadczą swoim mieszkańcom - po uprzednim uzyskaniu odpowiedniej zgody od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej - usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa. Przedmiotową zgodę Prezes UKE wyraża w odpowiednich decyzjach lub opiniach.
UKE podkreśla, że samorządowe hotspoty nie zapewniają dostępu do Internetu w pełni porównywalnego do tego, z jakiego korzystają abonenci przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ani pod względem funkcjonalności (niższa prędkość transmisji danych, ograniczona długość jednej sesji połączenia z siecią), ani dostępności i zasięgu terytorialnego.
Mapa będzie systematycznie uaktualniana, w zależności od zgłoszeń jst i wydanych decyzji o wyrażeniu zgody przez Prezesa UKE na świadczenie usługi dostępu do Internetu za pomocą hotspotów.