Informacja ta pojawiła się po pojawieniu się informacji - opartej na trzech źródłach - że spikerka Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, która przebywa z wizytą w Azji, we wtorek przybędzie na Tajwan. Przeciwko wizycie Pelosi na Tajwanie ostro protestują Chiny. Prezydent Chin Xi Jinping, w czasie niedawnej rozmowy telefonicznej z prezydentem USA, Joe Bidem ostrzegał w tym kontekście, by USA "nie igrały z ogniem".

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

Reuters podaje, powołując się na źródła bliskie sprawie, że samolot z Pelosi na pokładzie ma wylądować w Tajpej we wtorek.

Jeden z informatorów, na których powołuje się Reuters twierdzi, że większość zaplanowanych spotkań - w tym spotkanie z prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen, Pelosi ma zaplanowane na środę i że jest możliwe, iż delegacja Kongresu USA ze spikerką Izby Reprezentantów na czele, dotrze na Tajwan w środę rano. - Nic nie jest pewne - dodał informator.

Czytaj więcej

Nancy Pelosi rozpoczęła podróż po Azji. Jej biuro nie wspomina o Tajwanie

Gdyby Pelosi przyleciała na Tajwan, byłaby pierwszym przewodniczącym Izby Reprezentantów na tej wyspie od 1997 roku (wówczas Tajwan odwiedził Newt Gingrich). 

Tajwańska gazeta "Liberty Times" podała, że Pelosi ma dotrzeć na Tajwan o godzinie 16:20 czasu polskiego. Nie podała jednak źródła tej informacji.

Pelosi swoją podróż po Azji rozpoczęła od Singapuru. Według oficjalnego planu wizyty we wtorek spikerka Izby Reprezentantów miała odwiedzić Malezję. W komunikacie na temat jej wizyty w Azji pojawiła się informacja również o wizytach w Japonii i Korei Południowej. Tajwan, w oficjalnym komunikacie, się nie pojawia.

Nie damy się wciągać w pobrzękiwanie szabelką. Ale też nie damy się zastraszyć

John Kirby, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Tajwańskie MSZ nie komentuje doniesień na temat ewentualnej wizyty Pelosi na Tajwanie. Biały Dom podkreśla, że spikerka Izby Reprezentantów ma prawo odwiedzić wyspę.

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, John Kirby spodziewa się, że w przypadku wizyty Pelosi na Tajwanie, Chiny mogą przeprowadzić ćwiczenia rakietowe w pobliżu Tajwanu, przeprowadzić duże ćwiczenia marynarki wojennej w pobliżu wyspy lub np. przedstawić roszczenia dotyczące uznania wód Cieśniny Tajwańskiej za chińskie wody terytorialne.

- Nie damy się wciągać w pobrzękiwanie szabelką. Ale też nie damy się zastraszyć - podkreślił Kirby.

Jeden z informatorów, na których powołuje się Reuters twierdzi, że USA poinformowały już swoich sojuszników na temat wizyty Pelosi na Tajwanie.