Kraje, które zamówiły 51 proc. szczepionek, jakie mają być wkrótce dostępne, reprezentują 13 proc. mieszkańców świata - wynika z raportu Oxfam.

Raport opiera się na danych zebranych przez firmę analityczną Airfinity, dotyczących umów pomiędzy rządami a firmami farmaceutycznymi.

Oxfam wylicza, że pięć koncernów, które pracują nad szczepionką - AstraZeneca, Moderna, Pfizer, Sinovac i rosyjski Instytut Gamaleja będą w stanie wyprodukować 5,9 mld dawek szczepionki - co wystarczy na zaszczepienie ok. 3 mld ludzi, połowy populacji świata, jeśli szczepionkę trzeba będzie podawać dwukrotnie.

Jak dotąd zawarto umowy na dostawę 5,3 mld dawek szczepionek, z czego 2,7 mld kupiły kraje wysoko rozwinięte: Wielka Brytania, USA, Australia, Japonia, Szwajcaria i Izrael, a także - występujące wspólnie - państwa Unii Europejskiej oraz wchodzące w skład Chin Hongkong i Makau. Do krajów rozwijających się ma trafić pozostałe 2,6 mld dawek szczepionek.

- Dostęp do ratującej życie szczepionki nie powinien zależeć od tego gdzie żyjesz, albo ile masz pieniędzy - mówi Robert Silverman z Oxfam.

- Prace nad szczepionką i zatwierdzenie bezpiecznej i skutecznej szczepionki są kluczowe, ale równie ważne jest upewnienie się, że szczepionki są dostępne i że stać na nie każdego. COVID-19 gdziekolwiek to COVID-19 wszędzie - dodał Silverman.