Ze statystyk agencji oraz Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób wynika, że w Stanach Zjednoczonych, gdzie szczepienia rozpoczęto 14 grudnia 2020 ubiegłego roku, wykonano dotąd 14,3 mln zastrzyków. W minionym tygodniu podawano średnio 898 410 dawek dziennie. W całych USA podano 4,4 dawki na każde 100 osób. Rozdysponowano dotąd 46 proc. rozprowadzonych zastrzyków.

Od 12 stycznia rząd zachęca władze stanowe, aby rozpoczęły szczepienia wszystkich obywateli w wieku 65 lat i starszych oraz osób z konkretnie określonymi schorzeniami. Władze liczą, że dzięki temu zaszczepiona zostanie ponad jedna trzecia populacji USA. „Jest to więcej niż wynosi obecna podaż szczepionek” - podkreśla agencja Bloomberga.

Do użytku w Ameryce Północnej, Europie oraz na Bliskim Wschodzie dopuszczono preparat firm Pfizer i BioNTech. Kampanie szczepień rozpoczęły się już w co najmniej 51 krajach.

Bloomberg zaznacza również, że w lipcu i sierpniu 2020 roku Chiny oraz Rosja zezwoliły na własne szczepionki, jeszcze zanim w pełni je przetestowano. Od tego czasu podano już miliony dawek.