Opublikowane ostatnio wyniki badań wskazują, że szczepionka AstraZeneca może zmniejszać transmisję koronawirusa SARS-CoV-2 - dotychczas eksperci nie mieli pewności czy chroniące przed COVID-19 szczepionki przeciwdziałają również transmisji koronawirusa z powodu braku badań w tym zakresie.

Lekarze z USA apelują jednak, by nie rozciągać ustaleń dotyczących szczepionki AstraZeneca na inne szczepionki i aby nie rezygnować z noszenia maski nawet po zaszczepieniu.

- Sądzimy, że (szczepionki) dają nam pewne zyski w zakresie transmisji i zmniejszają ryzyko (rozprzestrzeniania się koronawirusa - red.), ale nie jesteśmy pewni w 100 procentach - mówi dr Joshua Barocas, specjalista ds. chorób zakaźnych z Boston University School of Medicine.

- Wciąż nie wiemy wiele - np. o rozpowszechnieniu się wariantów koronawirusa, progu odporności zbiorowej - wylicza dr Ricardo Franco z Centrum na rzecz badań nad AIDS na Uniwersytecie Alabamy.

- To dopiero połowa meczu - mówi dr Franco. - Remisujemy. Musimy nadal naciskać i nie pozwolić wirusowi rozegrać dobrej drugiej połowy - dodaje.

W związku z tym eksperci ds. chorób zakaźnych z USA apelują, aby - nawet zaszczepione osoby - nadal nosiły maski i zachowywały dystans społeczny.