Zadłużenie Hiszpanii przekroczyło 100 proc. PKB

Dług publiczny kraju sięgnął 1,1 bln euro. Władze w Madrycie przekonują jednak, że do końca roku zostanie on zmniejszony.

Publikacja: 17.08.2016 19:44

Zadłużenie Hiszpanii przekroczyło 100 proc. PKB

Foto: Bloomberg

Według Banku Hiszpanii dług publiczny na koniec czerwca wynosił 100,9 proc. PKB. Rząd planował, że na koniec roku wyniesie on 99,1 proc. PKB (na koniec 2015 r. sięgnął 99 proc. PKB).

„Są duże sezonowe wahania, które powinny zostać wzięte pod uwagę. Trzeba też pamiętać, że wzrost długu publicznego nadal hamuje, co dzieje się od 2013 r." – mówi stanowisko hiszpańskiego Ministerstwa Gospodarki.

Hiszpania podnosi się z kryzysu, a jej wzrost gospodarczy należy do najszybszych w strefie euro. Rządowe prognozy mówią, że wyniesie w tym roku 2,9 proc., co jest świetnym wynikiem jak na Europę Zachodnią.

Mimo wyraźnych postępów w naprawie gospodarki Hiszpania ma wciąż problemy ze zmniejszaniem deficytu i długu publicznego. Niedawno Komisja Europejska zrezygnowała z karania hiszpańskiego rządu za to, że po raz kolejny deficyt finansów publicznych przekroczył 3 proc. PKB.

W 2015 r. wyniósł on 4,5 proc. PKB.

W przedkryzysowym 2007 r. dług publiczny Hiszpanii wynosił zaledwie 35,5 proc. PKB. W 2011 r., czyli w momencie oddawania władzy przez socjalistów w ręce chadeków Mariano Rajoya, sięgał już 70 proc. PKB. Od tamtego momentu dalej mocno rósł, choć tempo tej zwyżki zostało wyhamowane w 2013 r. (wynosił wówczas 93,7 proc. PKB).

5 państw strefy euro ma dług przekraczający 100 proc. PKB – to Hiszpania, Grecja, Włochy, Portugalia i Belgia

Jego zmniejszenie może być w nadchodzących latach utrudnione ze względu na niestabilność sceny politycznej. Choć od jesieni dwukrotnie odbyły się wybory parlamentarne, to Hiszpania wciąż nie ma nowego rządu.

Nie zniechęca to jednak inwestorów od kupowania hiszpańskich obligacji. Rentowność dziesięciolatek wynosiła w środę zaledwie 0,98 proc. Rok temu było to 1,2 proc., a latem 2012 r. – ponad 7 proc. Hiszpańskie papiery skorzystały m.in. z polityki prowadzonej przez Europejski Bank Centralny.

Dane gospodarcze
GUS: wzrost PKB Polski tylko lekko przyhamował w pierwszym kwartale 2025 r.
Dane gospodarcze
Inflacja w kwietniu w dół, ale mniej niż sądzono. GUS zrewidował dane
Dane gospodarcze
Brytyjski wzrost PKB najlepszy w G7
Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem