tekst powstał we współpracy z Targami Kielce

Targi Metal to jedna z najważniejszych imprez targowych branży odlewniczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Gromadzą co roku polskie odlewnie, firmy sektora odlewnictwa ciśnieniowego, dostawców surowców i komponentów z kraju i zagranicy, a także firmy związane z recyklingiem metali. Wśród zwiedzających są właściciele przedsiębiorstw z branży odlewniczej, szefowie działów technicznych i działów zakupów, technolodzy, konstruktorzy i projektanci oraz specjaliści od handlu i marketingu. W gronie wystawców znajdą się m.in. firmy z Chin, Ukrainy, Białorusi czy Rosji. Podobnie jak w latach ubiegłych, udział w wydarzeniu bierze China Foundry Association. Niemal 60 procent proponowanych produktów to oferta firm zagranicznych. Od lat na targach dominują wystawcy z Niemiec i Włoch. Na targach pokazane zostaną m.in. maszyny dla odlewnictwa, w szczególności odlewnictwa ciśnieniowego. Ta część rynku rozwija się szczególnie dynamicznie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości odlewy ciśnieniowe, szczególnie dla przemysłu samochodowego. Wiele firm w swojej ofercie przedstawi również urządzenia peryferyjne oraz części zamienne dla sektora odlewniczego, w tym odlewnictwa metali nieżelaznych. Jak co roku, szeroką ofertę przedstawią poddostawcy komponentów i surowców dla odlewnictwa. W ofercie znajdą się urządzenia filtrujące do oczyszczania powietrza w odlewniach, wymienniki ciepła, osłony, nie zabraknie firm oferujących komputerowe wspomaganie produkcji odlewów i systemów kontrolno-pomiarowych.

Impreza organizowana na terenie Targów Kielce będzie integralną częścią 73. Światowego Kongresu Odlewnictwa, który zaplanowano w Krakowie 23–27 września. Uczestnicy kongresu wezmą udział w sesji wyjazdowej, organizowanej 26 września na Targach Kielce, i zwiedzą wszystkie wystawy. Dla wystawców obecnych na targach będzie to okazja do nawiązania relacji biznesowych z ekspertami branży odlewniczej.

Targom będą towarzyszyć wystawy: Aluminium & Nonfermet, Recykling, Control-Tech oraz debiutujące w 2018 roku targi Heat Treatment, dedykowane firmom związanym z branżą obróbki cieplnej i urządzeń grzejnych. Podczas „Przemysłowej jesieni" zaplanowano sekcję tematyczną poświęconą drukowi 3D w metalu. Zaplanowano także seminaria techniczno-szkoleniowe na temat nowości technologicznych, zwłaszcza w odlewnictwie ciśnieniowym. Podobnie jak w latach poprzednich, tego rodzaju spotkania branży odlewniczej staną się promocją innowacyjnych technologii.

Podczas ostatniej edycji targów odlewniczych na powierzchni blisko 9000 metrów kwadratowych wystawiało się 271 firm z 23 krajów.