102,39-karatowy diament, nieskazitelny biały brylant, jest drugim co do wielkości owalnym diamentem tego typu, który zostanie wystawiony na aukcji - informuje agencja Reutera.

W 2013 roku podobnej wielkości diament o wadze 118,28 karatów został sprzedany na aukcji za rekordową sumę 30,8 mln dolarów (około 116 mln złotych). Dotychczas zaledwie siedem diamentów o wadze ponad 100 karatów trafiło na aukcje - wszystkie były nieskazitelnymi białymi diamentami o tzw. kolorze D.

Aukcja odbędzie się 5 października, a diament zostanie wystawiony w pojedynczej partii bez ceny minimalnej.

Dom aukcyjny Sotheby's poinformował, że diament został wycięty z 271-karatowego surowca, który został znaleziony w kopalni Victor Mine w kanadyjskiej prowincji Ontario w 2018 roku. Następnie był wycinany i polerowany przez ponad rok aż osiągnął obecny kształt i wygląd.

Światowy rekord cenowy diamentu sprzedanego na aukcji został ustanowiony w 2017 r., kiedy 59,60-karatowy, niezwykły jaskraworóżowy diament został sprzedany za 71,2 mln dolarów (około 268 mln złotych) firmie jubilerskiej Chow Tai Fook z Hongkongu, poinformował Sotheby's.