Jeszcze w trakcie krynickiej konferencji jej organizatorzy zaczęli przygotowania do programu przyszłorocznej imprezy. Niewykluczone, że kolejny raz uda im się pobić rekord liczby paneli. W tym roku było ich aż 148, o 12 więcej niż rok wcześniej. Od kilku lat nikt z gości ani dziennikarzy obsługujących forum nie próbuje nawet ogarnąć całej konferencji. Było to możliwe jeszcze na początku tego wieku (2000 i 2001 r.), gdy uczestnicy spotkania mieli do wyboru niespełna 50 paneli. Teraz jednak przy trzykrotnie większej liczbie dyskusji rozdzielonych między niespełna trzy dni imprezy jest to nieosiągalne. Tym bardziej że oficjalny program forum to dla wielu uczestników niejedyny cel przyjazdu do Krynicy.
Krynicka konferencja jak większość podobnych imprez - na czele ze Światowym Forum Ekonomicznym w Davos - jest bowiem cennąokazją do nawiązania nowych kontaktów i podtrzymania starych znajomości. Daje też wyjątkową szansę posłuchania ludzi, których nie spotyka się na branżowych, tematycznych konferencjach.
165 partnerów
Organizatorzy forum w Krynicy twierdzą, że chcą uczestnikom zaoferować jak największy wybór zagadnień do dyskusji. Wybór ma ułatwić podział paneli na bloki tematyczne. W tym roku przygotowano ich aż 11, począwszy od "paliw i energetyki", "biznesu i zarządzania" oraz "polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa", które "od zawsze" są w programie forum, aż do nowej w tym roku "polityki regionalnej a globalizacji". Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca i szef forum w Krynicy, wyjaśnia, że główną rolę w przygotowaniu programu konferencji mają jej partnerzy instytucjonalni. Stanowią oni prawie połowę (80) ze 165 wszystkich partnerów forum i służą wsparciem merytorycznym oraz organizacyjnym w przygotowaniu większości paneli. Ogólne przesłanie konferencji określa na przełomie października i listopada Rada Programowa forum, w skład której wchodzą uznani politycy i przedsiębiorcy z Polski oraz z zagranicy.
Barbara Pudło, odpowiedzialna za program Forum Ekonomicznego w Krynicy, wyjaśnia, że lista tematów wrześniowej konferencji powstaje na przełomie czerwca i lipca. Potem aż do końca sierpnia jest uaktualniana. - Zdajemy sobie sprawę, że ludzie z Zachodu przyjeżdżają do Krynicy, by zbadać puls Europy Wschodniej - mówi Zygmunt Berdychowski. W tym roku okazją do takiego badania pulsu była m.in.dyskusja o tarczy antyrakietowej z udziałem Daniela Frieda, podsekretarza w Departamencie Stanu USA.