Termin na wdrożenie przepisów dyrektywy z 2004 roku minął 20 stycznia 2007 r. KE uważa, że mimo kilkakrotnych upomnień, Polska dotychczas tego nie zrobiła.

– Trybunał może nałożyć w tej sprawie na nasz kraj grzywnę. Jednak w momencie, gdy przepisy są w końcowej fazie implementacji, a tak jest w tym przypadku, postępowania są z reguły umarzane – mówi Marek Wierzbowski, profesor prawa.

Celem dyrektywy jest zapewnienie inwestorom pełnej informacji o wynikach spółek publicznych. Dyrektywa szczegółowo określa, jakie dane mają się znaleźć w raportach finansowych i częstotliwość ich publikacji. Chodzi też o informacje bieżące m.in. na temat pakietów akcji czy czasu i porządku obrad walnych zgromadzeń.

Przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości trwa już inne postępowanie przeciw Polsce w sprawie nieimplementowania MiFID (Markets in Financial Instruments Directive) wszczęte przez KE. Przepisy wdrażające tę dyrektywę znajdują się w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, która na wniosek prezydenta znajduje się w Trybunale Konstytucyjnym. – Z naszych informacji wynika, że ustawa ma zostać rozpatrzona przez TK w połowie lutego – powiedziała „Rz” osoba zbliżona do MSP.