We wtorek premier skrytykował podwyżkę pensji szefów spółek węglowych wynikającą z ustawy kominowej (6,9 proc.). Spółki znajdują się w środku konfliktu płacowego ze związkowcami. Z kolei minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że oczekuje zamrożenia płac zarówno załóg, jak i zarządów firm z udziałem skarbu. Prezesi Mirosław Kugiel (Kompania Węglowa), Stanisław Gajos (Katowicki Holding Węglowy) i Jarosław Zagórowski (Jastrzębska Spółka Węglowa) potwierdzili wizytę, ale oficjalnie nie mówią o jej powodach.

– Zły trop – powiedział o spotkaniu z szefem rządu jeden z nich. Inny prezes mówi o spotkaniach z partnerami biznesowymi. Trzeci przyznaje: – Nie mamy potwierdzenia, na jakim szczeblu odbędzie się spotkanie, ale według mnie ma ono charakter roboczy, ministrowie też muszą się z nami spotykać.

Według informacji "Rz", rozmowy mogą dotyczyć nie tylko płac, ale też konfliktu spółek energetycznych z górniczymi. Elektrownie chcą renegocjacji cen węgla, kopalnie się na to nie godzą, żądając obniżek cen energii.

Prezesi spółek węglowych przyjadą do Warszawy także w piątek na zespół trójstronny ds. górnictwa. – Wtedy też będzie okazja, by porozmawiać o wszelkich podwyżkach – mówi Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce.